A KEOP keretében húsz felsőoktatási energetikai projekt támogatásáról született döntés több mint 4,7 milliárd forint támogatási összeg odaítélésével - közölte. A beruházások által évente összesen 44 199 gigajoule energia megtakarítása várható és az üzemeltetési költségek is 130 millió forinttal csökkennek majd. A beruházások során telepítésre kerülő berendezések évi 5608 gigajoule megújuló energiát fognak termelni.

A kormány a vízenergia hasznosításának is szerepet szán a "Magyarország Megújuló Energia Hasznosítási Cselekvési Terve 2010-2020" című dokumentumban lefektetett 14,65 százalékos megújuló részarány elérésében - mondta. Magyarország domborzati adottságai a vízenergia nagy erőműtelepek általi hasznosítása szempontjából kedvezőtlenek, ezért elsősorban a kiskapacitású vízenergia-termelés előnyeit indokolt kiaknázni - tette hozzá az államtitkár.

Ezt elsősorban a - kisebb folyók szabályozhatóságában is fontos szerepet betöltő - 10 megawatt alatti teljesítményű törpe vízerőművek, valamint a folyómedrekbe telepített 100-500 kilowatt teljesítményű átáramlásos turbinák révén látja támogathatónak a kormány. A kis vízerőművek leginkább vidéken, lokális környezetben, saját energiafelhasználás és önellátás céljából jelenthetnek hatékony és gazdaságos megoldásokat.