Az államtitkár és Kurucz Éva kormányszóvivő is azt mondta, hogy a többletforrással ez elérhető, mert a kisebb beavatkozásoknál így két-három hónap, a nagy műtéteknél - például csípő- és térdprotézis- vagy nagyobb gerincműtéteknél - pedig legfeljebb fél év lesz a várakozási idő.

Az egészségügyért felelős államtitkár az egészségbiztosítási alapban képződött maradvány kiosztásáról is beszámolt. Ebből a 10,5 milliárd forintból az intézmények 8,4 milliárdot fordíthatnak adósságtörlesztésre, bő egymilliárdot a várólisták csökkentésére (ehhez jön januártól a plusz ötmilliárd forint), és a korábban gazdasági társaságként működő, de már állami tulajdonú kórházakban dolgozók elmaradt jubileumi jutalmának kifizetésére is kapnak 534 millió forintot.

Ezen kívül 320 millió forint egyszeri plusz kiegészítést juttatnak az iskola-egészségügyi és a körzeti fogorvosi praxisoknak - közölte, hozzátéve, hogy fejlesztésekre is lesz lehetőség, így például a Semmelweis Egyetem gyermekklinikája 240 millió forintból új sürgősségi osztályt alakíthat ki.

Zombor Gábor elmondta, a kormány legutóbbi ülésén úgy döntött, hogy 10 milliárd forinttal megemeli a gyógyító-megelőző kassza büdzséjét. Kiemelte, hogy a háziorvosi ellátást is fejlesztik, januártól a háziorvosok 130 ezer forintot kapnak a praxisok rezsijének a fedezésére. Az államtitkár megjegyezte, az adósságkonszolidációra további 60 milliárd forint áll rendelkezésre a jövő évi költségvetésben, az egészségbiztosítési alapon kívül.