Szeretnénk reagálni arra a számos jogos kérdésre, amelyeket akár a szakértők, akár az ellenzék felvetett a tegnapi bejelentéssel kapcsolatban; tegnap erre nem volt idő, ezért most használom ki az alkalmat, hogy e nagy jelentőségű üzlet hátteréről tájékoztatást adjak - kezdte mondandóját Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter egy szerdai héttérbeszélgetésen.

Amint arról a Napi Gazdaság beszámolt, Orbán Viktor miniszterelnök kedd délután bejelentette 22 400 forint körüli részvényárfolyamon vásárolta meg a magyar állam a Szurguttól a Mol 21,2 százalékos részvénycsomagját. A vételár így 1,88 milliárd euróra rúg, amit az állam a korábban lehívott IMF hitelből fedez.

Magyarország egyike azon nagyon kevés Európai Uniós országnak, ahol az energiaszektorban az államnak semmilyen tulajdonosi szerepe nem volt mostanáig a villamosenergiaszektor kivételével - fogalmazott a miniszter.

A tárcavezető szerint két nagyon fontos esemény rázta fel az elmúlt időben az EU energiapiacát, egyrészt az orosz-ukrán gázválság, másrészt a közel-keleti országokban zajló folyamatok. Ezzel alapvetően megváltozott az EU hozzállása az energiához.

Ezzel párhuzamosan Fellegi szerint a kormány a kezdettől fogva azt kommunikálta, hogy az energiaellátás biztonsága, a források diverzifikálása, az energiatakarékosság fő szempontot jelent a politikájában. Mostanáig ezt szinte csak szabályozói eszközökkel tudta a magyar állam megtenni, a mostani lépés azonban ebben alapvető változást hoz - fűzte hozzá.

A pénzt nem elköltöttük, hanem nagyon komoly vagyonelemet szereztünk vissza; ez a pénz megvan egy nagyon jelentős vagyon formájában - fogalmazott a miniszter az ügylet kapcsán. A Mol-pakett megszerzése már középtávon is megtérülő befektetés lehet, ami nem csupán energiapolitikai, hanem vagyongazdálkodási lépés is, ami mind gazdaságpolitikailag, mind külpolitikailag megtérülhet - mondta.

Az ügylet lezárásához még hátravan egy nagyon fontos lépcsőfok, a kifizetéshez és a tulajdonszerzéshez ugyanis parlamenti jóváhagyásra van szükség, amelyre hamarosan sor kerülhet.

A tranzakció nem befolyásolja az adósságszintet, nem nő miatta a hiány és nincs szükség újabb hitelfelvételre - közölte a miniszter, hozzáfűzve, hogy a Valutaalap (IMF) állásfoglalása szerint is joga van a magyar államnak ebből a pénzből gazdálkodni, ezért nyugodtan megtehettük. Ez egy tőzsdén kívüli tranzakció volt, a kormány nem tőzsdézik - fogalmazott.

Örömmel olvastam, hogy a szakértők többsége szerint a magyar állam jó üzletet kötött, az üzletet a megelőző három hónap átlagárán kötöttük - mondta Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter. Az ügyletnek pozitív hatásai lehetnek a más állami vállalattal, jelesül az MVM-el elérhető szinergiák - tette hozzá. Sikeres vállalatban tulajdont szerezni jó üzlet - mondta.

A tíz százalékos szavazati korlát esetleges feloldására vonatkozó kérdésre a miniszter annyit válaszolt, hogy a stratégiai jelentőségű nemzeti vállalatokat védjük. Szavai szerint a Mol alapszabálya szerint fogják gyakorolni a tulajdonosi jogaikat. (A PSZÁF szakvéleménye szerint, amíg fennál a tíz százalékos szavazati korlát a Mol alapszabályában, addig nem kell kötelező ajánlatot tenni a többi részvényre.)

A miniszter elmondása szerint korábban nem tárgyaltak a Szurguttal az adásvételről - csak a társaság bejegyzéséről, ezért nem is foglaltak állást ebben a kérdésben.

A miniszter elmondása szerint a horvátországi fejleményeket horvát belügynek tekintik.

(A cikk szerzője rendelkezik Mol részvényekkel.)