Hárommillió magyar állampolgár összesen átlagosan 933 ezer forintos nyugdíjcélú megtakarításának nyílt államosítására tett kísérletet jelent Orbán Viktor pénteki kijelentése, amely szerint „rövid idő alatt kikerülnek a nyugdíjrendszerből a magánnyugdíjpénztárak, a magyar nyugdíjrendszer pedig kétpilléres lesz."

A Stabilitás Pénztárszövetség közleményben hívta fel a pénztártagok figyelmét arra, hogy a magánpénztári egyéni számlán felhalmozott nyugdíjcélú megtakarítások magántulajdont képeznek, ahhoz az állam csak abban az esetben férhet hozzá, ha a tag önként visszalép az állami tb-rendszerbe.
 

A szövetség álláspontja szerint a kormányfő kijelentése az emberek megtakarításainak nyílt államosítására tett kísérletként értelmezhető. Juhász Istvánné főtitkár érthetetlennek tartja, hogy a kormányzat és a kormányfő az általuk többször kezdeményezett tárgyalásos út helyett erővel, fenyegetéssel, a magánpénztári rendszer iránti állampolgári bizalom megingatásával igyekszik elérni, hogy 3,041 millió pénztártag 2841 milliárd forintnyi egyéni számlán felhalmozott megtakarítását önként átadja egy ismeretlen, „a kormány által kijelölt szerv részére".

A Stabilitás Pénztárszövetség közleményében kiemelte: a magántulajdon védelmét az Alkotmány garantálja, a kormánynak hangzatos kijelentéseken kívül nincs eszköze a magánpénztári egyéni számlán felhalmozott, tagonként átlagosan 933 ezer forintra tehető nyugdíjcélú megtakarítás állomosítására.

A főtitkár szerint attól, hogy a miniszterelnök ezt szeretné, a magánpénztárak még nem szűnnek meg. Az Országgyűlés által 2010. október 25-én elfogadott törvény ugyanis csak a lehetőségét teremti meg annak, hogy aki akar, önként visszatérjen az állami nyugdíjrendszerbe.

Azt azonban érdemes mindenkinek alaposan megfontolni, hogy megéri-e a váltás, ugyanis a pénztáraknál jelenleg egyéni számlán kezelt és örökölhető vagyon helyett az állam csak egy biankó ígérvényt tud arra adni, hogy a nyugdíjkorhatár elérésekor a visszalépő tag állami nyugdíjra lesz jogosult. A magánpénztáraknál most egyéni számlán hozamot termelő államkötvényeket és részvényeket viszont a visszalépők után a pénztáraknak azonnal át kell adniuk egy meg sem nevezett, „a kormány által kijelölt szerv részére".


A Stabilitás Pénztárszövetség addig nem látná szerencsésnek az állami rendszerbe való visszalépést, amíg a kormány nem tisztázza azokat a részletszabályokat, ami alapján mindenki egyénileg ki tudja számolni, hogy melyik rendszerrel jár jobban, mert öröklés esetén például rosszabbul is járhatnak.

Az átlépés ugyanis egyirányú, a visszatérés a magánpénztári rendszerbe a jelenlegi információk szerint nem lesz lehetséges. A tagok pénze a pénztárakban mindenkor az állami rendszerrel megegyező biztonságban van: a pénztáraknak mindenképpen ki kell fizetniük a tagjaik számláin felhalmozódott tagi díjak inflációval növelt összegét, amit a Pénztárak Garancia Alapja is biztosít. Vagyis a tagokat semmiféle kár nem érheti, befizetéseik hosszú távú értékállósága garantálva van a magánpénztári rendszerben -  hangsúlyozza a pénztárszövetség.