Szíria egy újonnan tervezett pénz nyomtatását tervezi az Egyesült Arab Emírségekben és Németországban Oroszország helyett – közölte három forrás. Ez tükrözi a gyorsan javuló kapcsolatokat az öböl menti arab és nyugati államokkal, miközben az amerikai szankciók enyhítésére irányuló lépés új lehetőségeket kínál Damaszkusznak – írja a Reuters.
Szíria új vezetői és az Egyesült Arab Emírségek közötti kapcsolatok elmélyülésének újabb jeleként Damaszkusz csütörtökön 800 millió dolláros megállapodást írt alá az Egyesült Arab Emírségek DP World vállalatával Tartusz kikötőjének fejlesztésére – ez az első ilyen megállapodás Donald Trump elnök keddi meglepetésszerű bejelentése óta, miszerint
az Egyesült Államok feloldja a Szíriával szembeni szankcióit.
A szíriai hatóságok már korábban elkezdték vizsgálni a pénznyomtatás lehetőségét miután az Európai Unió februárban enyhített a Damaszkusz elleni szankcióinak egy részén. Az újratervezés során Bassár el-Aszad volt szíriai vezető arcképét eltávolítják a szíriai font egyik címletéről.
Szíria új vezetői gyorsan próbálják újjáépíteni a 13 évnyi háború után romokban heverő gazdaságot. A folyamatot a közelmúltban nehezítette a bankjegyhiány is.
Aszad egyik legfontosabb támogatója, Oroszország nyomtatta a több mint egy évtizedes polgárháború alatt a szíriai valutát, de miután az EU szankciókat vezetett be, ezek a szerződés felbontásához vezettek. Februárban az EU felfüggesztette a szíriai pénzügyi szektorral szembeni szankciókat, konkrétan engedélyezve a pénznyomtatást.
A szíriai hatóságok előrehaladott tárgyalásokat folytatnak az Egyesült Arab Emírségekben működő Oumolat vállalattal egy pénznyomtatási megállapodásról – közölte két szíriai pénzügyi forrás. Németországban az államilag támogatott Bundesdruckerei cég és a Giesecke+Devrient magáncég mutatott érdeklődést – közölte egy szíriai forrás és egy európai tisztviselő –, de azt nem tudni, hogy melyik nyomtathatja a pénzt.
A Bundesdruckerei szóvivője azt nyilatkozta, hogy nem folytatnak tárgyalásokat a szíriai állammal egy pénznyomtatási megállapodásról. A Giesecke+Devrient nem kívánt nyilatkozni.
A szíriai fontbankjegyek ma hiánycikknek számítanak, bár a tisztviselők és a bankárok eltérő indokokat adnak erre.
Utóbbiak szerint a hétköznapi polgárok és a rosszindulatú szereplők is felhalmozzák a fontot, míg a bankárok szerint a szíriai hatóságok tartják kordában a pénzáramlást, részben az árfolyam kezelése érdekében. A bankok rendszeresen elutasítják a betéteseket és a vállalkozásokat, amikor azok megpróbálnak hozzáférni megtakarításaikhoz.
A szíriai font pénteken a feketepiacon körülbelül 10 000 dolláron forgott, szemben az Aszad megbuktatása előtti 15 000 dollár körüli árfolyammal. Egy amerikai dollár mindössze 50 fontot ért 2011-ben, a polgárháború előtt.
Szaúd-Arábia kifizetné Szíria tartozásait
Szíria a rezsimváltás óta küzd anyagi gondokkal, melyek az újjáépítés útjában állnak. A szaúdiak most talán segítenének rajtuk..Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb
Trump ismét meglépte a váratlant, milliók áldják érte

Meggondolta magát a patinás német autóóriás, mégsem kérnek annyira az elektromos átállásból

Ezen a vasúti fővonalon utazna? A MÁV szerint nem jó ötlet

Mindent ellepnek: ruhát, ételt, autót – hatalmas invázió indul a Balatonnál

Bekövetkezik, amitől tartottunk: indul a meredek áremelkedés a kutakon

Meghosszabbította a kormány a kamatstopot

Most lett elege az EU-nak, amiért a magyar kormány a Lidlt és társait szívatja
Rossz híreket kapott Brüsszelből az Orbán-kormány: már csak két és fél évig engedné az EU az orosz energiát

Hatalmas a balhé Zuglóban: kitört a háború a kerületvezetők között
