A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított májusi értéke: 50,1.

  • A korábbi május havi értékekkel összevetve az idei érték alacsonyabb, mint a hosszú távú e havi átlag (52,4) és alulmúlja az előző három év e havi értékeinek átlagát is alulmúlja (52,6).
  • A felmérésben vizsgált részindexek többségében csökkentek. Az egyedi indexek közül összesen hat index áll a zsugorodási tartományban.
  • A foglalkoztatottság index csökkent ebben a hónapban, értéke ezúttal zsugorodást jelez. Az elmúlt időszakban 50,0 pont körül mozgott az index, ami e hónapban az indexek közül legnagyobb mértékben emelkedett (46,2)

– derül ki a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság jelentéséből.

A mostani indexérték alacsonyabb az elmúlt három év átlagánál, emellett a hatodik legalacsonyabb e havi adat.

  • A beszerzési árak esetében az e havi index nőtt, az indexérték összességében az árak intenzív emelkedését jelzi. A mostani indexérték 1995 óta vizsgálva az tizenötödik legalacsonyabb e havi érték.

A késztermékkészletek indexe májusban csökkent az előző hónaphoz képest, értéke a készletszint csökkenésére utal. A korábbi e havi értékeket vizsgálva az idei érték átlag alattinak tekinthető, ez a hetedik legalacsonyabb e havi indexérték 1995 óta. 2020-ban hat bővülő hónapot mértünk, 2021-ben és 2022-ben is tízet, 2023-ban ismét hatot, 2024-ben pedig négyet.

A külpiaci mutatók közül az exportindex 50,0 alatt, az importindex 50,0 felett áll. Az indexértékek mozgásában az elmúlt éveket követően 2022 végén változó tendenciát figyelhettünk meg, amely 2023- ban és a 2024-ben is folytatódott.

Ebben a hónapban acél, alumínium, kartoncsomagolás, sertéshús és vezeték kapcsán jeleztek a válaszadók jelentősebb áremelkedést.

Hiány volt acélból, fából, fémalkatrészekből, valamint integrált áramkörből. Jelentősebb árcsökkenésről beépülő félkész termékek, ón, valamint polipropilén alapanyag kapcsán számoltak be válaszadóink.