Az eho-kedvezményre hajtó tbsz-számlák negyede lemorzsolódhat
Alaposan kihasználták a polgárok, hogy a tartós befektetési számlákat július 31-ig még úgy lehetett megnyitni, hogy az itt elhelyezett megtakarításokhoz a 6 százalékos egészségügyi hozzájárulás nélkül lehet hozzáférni. Júliusban az OTP Bank Nyrt.-nél közel 11 ezer új tbsz-számlát nyitottak, amelyeken több tíz milliárd forintnyi megtakarítást helyeztek el. Ez a számláknál 22, az állománynál 24 százalékos növekedést jelentett. Az UniCredit Bank Zrt.-nél júliusban több tbsz-számlát nyitottak, mint amennyit az előző évben összesen. Az új tbsz-számlák többsége értékpapírszámla volt, ezekből közel kétszer annyit nyitottak, mint betétesekből, és négyszer nagyobb megtakarítást helyeztek el rajtuk, mint a betétes tbsz-eken. Összességében közel 20 százalékkal növekedett a tbsz-számlákon elhelyezett megtakarítási állomány ebben az időszakban − tájékoztatott a társaság. Ennél is magasabb, 29 százalékos állománybővülést jeleztek a K&H Bank Zrt.-nél július és szeptember vége között, s itt a befizetések több mint 90 százalékát a befektetési rész viszi. Az MKB Bank Zrt.-hez júliusban 17,1 milliárd forintnyi új megtakarítás érkezett, ami az addig teljes állomány 17 százalékát tette ki. A Budapest Bank Zrt.-nél mintegy háromezer új számla nyílt, amivel a banknál kezelt tbsz-állomány meghaladta a nyolcezret. A Raiffeisen Bank Zrt.-nél pedig június és július folyamán közel nyolcszor annyi értékpapíros szerződést kötöttek, mint 2013 korábbi hónapjaiban és jelentősen nőtt a tbsz-ben kezelt vagyon is.
Szerző(k):
Nagy Nándor László