BUX 139032.34 1,02 %
OTP 44660 1,55 %
header

tartalék

02.
04.
23:59

Járai kritizálja az MNB-t

Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke szerint az 1998 és 2000 közötti időszak a gazdaság számára kiváló volt, ami azonban nem mondható el a jegybank gazdálkodásáról - idézte az MTI az elnököt. Járai, aki tavaly január óta a jegybank elnöke, az Országgyűlés előtt elmondta, hogy erre az időszakra a gazdaság gyors növekedése volt a jellemző, amit a folyó fizetési mérleg és az államháztartás hiányának bruttó hazai termékhez viszonyított csökkenése, az egyensúlyi mutatók folyamatos javulása kísért, gyorsan csökkent továbbá a nettó külföldi adósságállomány és az állam devizában fennálló adóssága is, ami 2001-re megszűnt. Ma már az államháztartásnak és a nemzeti banknak együttesen több betétje, befektetése, tartaléka van devizában, mint amennyi a bruttó adósság - jelentette ki az MNB elnöke. Véleménye szerint a jegybank legfontosabb feladatát, az infláció csökkentését tekintve is viszonylag kedvező volt a helyzet, bár 1998-hoz képest 1999-ben és 2000-ben a folyamat - részben a hazai politikai csatározásoknak köszönhetően - „beragadt”. Járai Zsigmond hozzáfűzte: 1999-ben és 2000-ben a csúszó leértékeléses árfolyamrendszer fenntartása összességében jelentős kamatveszteséget eredményezett, ugyanakkor a forint folyamatos leértékelése következtében úgy nézett ki, mintha a banknál kezelt 8-12 milliárd euró tartalék forintban egyre többet érne, azon árfolyamnyereség keletkezne.

Szerző(k):
Baka Zoltán
11.
21.
11:56

Liberalizálta a bankközi kereskedést a pakisztáni jegybank

A pakisztáni jegybank visszavonta azt a közel egy éve érvényben lévő korlátozást, amely szerint a bankközi piacon csak valós kereskedelmi hátterű devizaügyleteket lehetett kötni. A lépésre azután került sor, hogy a jegybank bejelentette: devizatartaléka rekordszintre, 4,2 milliárd dollárra emelkedett. A szeptember vége óta a dollárral szemben 4 százalékot erősödő rúpia árfolyamára nem gyakorolt hatást a bejelentés, mert azt a zárás utánra időzítették. Jelenleg 1 dollár 61 pakisztáni rúpiát ér.

Szerző(k):
Bana Péter