BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
header

szja

10.
25.
00:00

Bevételnövelő intézkedéseket fontolgat Bukarest

Az egykulcsos adó emelését és áfacsökkentést helyezett kilátásba a kormányzó szociálliberális unió (USL) Romániában, miután kiderült, hogy a kilencedik hónap végén a tervezetthez képest 2 milliárd lejjel (egy euró 4,45 lej) kevesebb folyt be a költségvetésbe. A kormány lépéskényszerbe került: ha az Európai Bizottság nem fogad el az előirányzottnál nagyobb költségvetési hiányt, nem lesz fedezet a közalkalmazotti bérek és a nyugdíjak korábban beharangozott emelésére. Sajtóinformációk szerint az jövő évi költségvetés vitája kapcsán az USL-en belül felmerült annak a lehetősége, hogy a jelenleg 16 százalékos egykulcsos (társasági és jövedelmi) adót 22 százalékra emeljék, miközben erre a szintre csökkenne a jelenleg 24 százalékos áfakulcs. A jövedelemadó emelése becslések szerint éves szinten 13 milliárd lej többletbevételt eredményezne a költségvetésben, az áfacsökkentés miatt ugyanakkor 4,4 milliárd lejjel szegényedne a büdzsé. Az egyenleg azonban így is 8,5 milliárd lejes többletet mutat. Az áfának és a jövedelemadóknak az idei 209 milliárd lejre becsült büdzsé 41 százalékát kellene biztosítaniuk, félő azonban, hogy a kenyér és a pékipari termékek esetében augusztus elsejétől 24-ről 9 százalékra csökkentett áfa hatása nem hozza majd a várt eredményeket. Az adócsökkentés elsődleges célja ugyanis az volt, hogy kifehérítsék a 70-80 százalékban fertőzött ágazatot. Amennyiben a lépés eredményes lesz, úgy a csökkentett áfát a húsiparban is bevezetik.

Szerző(k):
Túrós-Bense Levente