Oroszország költségvetése 2023 januárjában 1,776 billió rubeles hiányt mutatott, ami tizennégyszer nagyobb, mint 2022 januárjában.
Szerző(k): EconomxMagyarországon már a háború kitörésének napjaiban azonnal lehúzta a rolót, Oroszországban mindeközben virágzik a Sberbank. Nélküle a teljes orosz bankszektor tavaly még siralmasabb eredményt produkált volna.
Szerző(k): Hercsel AdélPutyin engedélyezte az úgynevezett barátságtalan országoknak a gázadósság külföldi devizában, jellemzően dollárban vagy euróban történő kifizetését a rubel helyett.
Szerző(k): Hercsel AdélA dél-ukrajnai Herszon megye orosz megszállás alatt lévő részét irányító hatóságok felszólították a lakosokat, hogy váltsák át megtakarításaikat rubelre, mert január elsejétől nem használhatják az ukrán fizetőeszközt, a hrivnyát.
Szerző(k): EconomxOroszország külső adóssága a harmadik negyedévben 15 éve legalacsonyabb, 436,8 milliárd dollár volt, 34 milliárd dollárral (7,2 százalékkal) alacsonyabb a második negyedévinél.
Szerző(k): Szász PéterVlagyimir Putyin orosz elnök a következő két évben az eredetileg tervezettnél jóval többet kíván költeni a hadseregre, mivel Oroszország a költségvetést a hosszabb és egyre drágább ukrajnai háború szükségleteihez igazítja.
Szerző(k): Szabó DánielAz augusztusi számok arra utalnak, hogy jelentősen visszaesett az oroszok gáz- és olajexportból származó bevétele. Mindezt akkor, amikor az ukrajnai hadszíntéren is úgy tűnik, egyre rosszabbul áll az oroszok szénája.
Szerző(k): Lovas-Romváry AndrásVlagyimir Putyin orosz elnök megtiltotta az úgynevezett nem barátságos országok befektetőinek, hogy az év végéig részvényeket adjanak el kulcsfontosságú energiaprojektekben és bankokban, fokozva ezzel a Nyugattal szembeni szankciós harcban a nyomást. A lépés erősíti az orosz tőkekontrollt, korlátozva a vagyonelemekhez való hozzáférést. Friss adatok szerint a nyugati cégek kivonulása már évtizedes károkat okozott az orosz gazdaságnak, Vlagyimir Putyin elnök lépése ezt próbálhatja tompítani.
Szerző(k): Szabó DánielA nyugati szankciókkal szemben leggyakrabban megfogalmazott tévhit, hogy a rubel árfolyama folyamatosan erősödik, tehát a büntetőintézkedések nem működnek. Közgazdászok már sokszor cáfolták ezt az állítást, de most maga a rubel is elindult a lejtőn. Ráadásul ennek az oroszok is örülnek.
Szerző(k): Szabó Dániel