BUX 138657.56 0,75 %
OTP 44550 1,3 %
header

részvénykibocsátás

09.
02.
23:59

Befektetőt keres a Romtelecom

Az OTE Telecom görög távközlési vállalat, amely 35 százalékos részesedést szerzett a többségi állami tulajdonban levő Romtelecom román távközlési vállalatban, jelezte, hogy a további tőkeinjekció érdekében szívesen látna egy harmadik tulajdonostársat a cégben. A Romtelecom ötéves szerkezetátalakítási terv elindítását tervezi, ami 450 millió dollár befektetést tesz szükségessé. Ebből 200 millió bankhitelekből, a többi tőkeemelésből folyna be. A részvénykibocsátással megváltozna a cég tulajdonosi szerkezete, de az OTE - mint vezérigazgatója közölte - mindenképpen meg akarja szerezni a többségi tulajdont, hogy biztosítsa ellenőrzését befektetése fölött. A román állam képviselői már hozzájárulásukat adták a tervezett részvénykibocsátáshoz és a pénzügyi tervhez.

Szerző(k):
Barabás János T.
07.
02.
23:59

Nagy részvénykibocsátásra készül az Infineon

Az Infineon Technologies AG, a második legnagyobb európai chipgyártó mintegy 1,7 milliárd euró bevételt remél a jövő hétre tervezett részvénykibocsátástól, amelyben - a túljegyzés esetére a jegyzési garanciavállalóknak elkülönített 7,8 millió darabos greenshoe-opcióval együtt - összesen 60 millió új papírt kínálnak fel, azaz a cég a múlt pénteki frankfurti 27,70 eurós záróárnál részvényenként valamivel nagyobb összeget szeretne kapni. Ez a jelekből ítélve nem lesz könnyű: a bejelentés nyomán a tegnapi tőzsdenyitáskor rögtön 3 százalékkal, 26,5 euróra, a történelmi mélypont közelébe zuhant a részvény árfolyama. A Reuters magyarázata szerint az emisszióra keresve sem lehetett volna rosszabb időpontot találni, hiszen a félvezetőipar talán fennállásának eddigi legnehezebb időszakát éli. A vezető chipgyártók sorra csökkentik a beruházásokra szánt összegeket, mert legkorábban az év végére várják a kereslet stabilizálódását (NAPI Gazdaság, 2001. július 2., 6. oldal). Így erősen kérdéses a sikeres kibocsátás, amelytől az Infineon azt várja, hogy enyhül a főként a számítógépes memóriaelemek árának összeomlása miatti finanszírozási terhe. A befolyó összeget a cég rövid lejáratú adósságainak visszafizetésére, valamint új beruházásokra - esetleg felvásárlásokra - kívánja fordítani. A kibocsátás során a részvényeket amerikai és németországi kisbefektetőknek, valamint nemzetközi intézményi befektetőknek kínálják fel. Ha a teljes mennyiség gazdára talál, a Siemens AG részesedése az Infineonban a jelenlegi 56-ról 51 százalékra csökken. A chipgyártó, amely a tavalyi első nyilvános kibocsátáskor még részvényenként 35 eurót kapott, tegnap egyébként azt is bejelentette, hogy a most végződött negyedévben rekordnagyságú, 600 millió euró EBITDA-veszteséget vár, és a következő két-három hónapban nem számít az iparág teljesítményének felfutására. B. P. A.

Szerző(k):
Bana Péter