Itt a nagy bérfordulat: most lesz igazán jó magyar dolgozónak lenni!
Magyarország az EU második legerősebb reálbér-növekedését érheti el 2015-ben - adta hírül globális elemzésében a Hay Group.
Itt a nagy bérfordulat: most lesz igazán jó magyar dolgozónak lenni!
Magyarország az EU második legerősebb reálbér-növekedését érheti el 2015-ben - adta hírül globális elemzésében a Hay Group.
Jól jártak a nyugdíjasok - meglepte a kormány saját magát is
Az elemzők, de még a kormány prognózisai sem találták el a 2013-as fő hazai makrogazdasági adatok többségét. A kormányzat mellélövés azért is furcsa, mert az infláció és az alapkamat alakulásában a gazdaságpolitika játszotta a főszerepet. A pénzromlási ütem felültervezésével a nyugdíjasok jól jártak.
Érdemben nőtt a reálbér 2010 óta
Az idei várakozásokkal együtt az elmúlt három év közel négyszázalékos reálbér-növekedést hozott Magyarországon, az idei dinamikát elsősorban az alacsony infláció hajtja.
Idén nőhetnek a reálbérek
Öt éve először újra reálbér-növekedés lesz Magyarországon: az alacsony − 2,7 százalékra tervezett − infláció mellett 2013-ban a cégek a pénzromlás üteme feletti, átlagosan 3 százalékos béremelést hajtottak végre − derült ki a Hay Group felméréséből. A felmérésben idén 14-ről 21 százalékra nőtt azon cégek aránya, ahol befagyasztották a kereseteket, a lízingágazatban a cégek kétharmada döntött így, a gyógyszeriparban azonban minden megkérdezett vállalat növelte a béreket − mondta a Napi Gazdaságnak Jakabos Tünde, a Hay Group Kft. javadalmazási üzletágának vezetője.
Durván csökkentek a bérek - a magyarok a legnagyobb vesztesek között
A megszorítócsomagok fő célpontjai a bérek voltak Európa-szerte, a fizetések váltak a belső leértékelési intézkedések fő eszközeivé - állítja az Európai Szakszervezeti Szövetség (ETUC) egy közelmúltban kiadott felmérésre hivatkozva, amely az EU tagállamaiban a reálbérek alakulását vizsgálta a válság előtti illetve utáni években. Az adatokból kiderül, hogy a nagy leértékelések nem oldották meg a versenyképességi problémákat, különösen a válság által leginkább sújtott tagállamokban. Magyarországon 2009 és 2012 között - Görögország és Litvánia után - a harmadik legnagyobb reálbércsökkenést mértek.