BUX 139189.45 -0,22 %
OTP 44960 0,09 %
header

nak

09.
24.
00:00

Százezer gazda továbbra sem regisztrált

Bár már egy éve kötelező az agrárgazdasági kamarai tagság minden regisztrált termelőnek és feldolgozónak Magyarországon, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarának (NAK) még mindig nincs pontos tagnyilvántartása. Mintegy 100 ezer regisztrált termelő nem tett eleget az egyszer már egy hónappal, szeptember végéig meghosszabbított tagdíjbevallási határidőnek − tájékoztatott a NAK. Igaz, a nagyjából 330 ezres tagságból a közhiteles adatbázis alapján mintegy 60 ezren csak augusztus közepén, a bevallási határidő előtt egy-két héttel kapták meg a tagdíjbevallási kötelezettségükről szóló iratokat. A bevallással csúszó gazdák 90 százaléka az alsó − a 2 és 5 ezer forintos − fizetési osztályba tartozik, vagyis az őstermelői kategóriába.

Szerző(k):
Kiss Melinda
09.
17.
00:00

Alacsony áfáért lobbizik a zöldségágazat

Az alapvető élelmiszerek áfájának 5 százalékra csökkentéséért lobbizik a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet, amelyek fontosnak tartják, hogy a kedvezményes körbe a zöldségek és gyümölcsök is bekerüljenek. Becsléseik szerint az ágazatban 40 százalék lehet a feketekereskedelem aránya, ami éves szinten 55-60 milliárd forint kiesést jelenthet a költségvetésnek − ez több, mint a hús-, a baromfi- és a tejágazatok áfakiesése együttvéve. A két szervezet közleménye szerint a kormány zöldség- és gyümölcságazat-fejlesztési és foglalkoztatásbővítési tervei a jelenlegi 27 százalékos áfa mellett nehezen valósíthatók meg. A csökkentéssel Magyarország ugyanolyan áfaszintet alkalmazna, mint a versenytársai, ami lehetőséget biztosítana arra, hogy az európai és a megcélzott keleti piacokon is sikereket érjenek el a termelők − fogalmazott a közlemény. A modellszámítások szerint az áfacsökkentés miatt nem esnének vissza a jelenlegi adóbevételek.

Szerző(k):
Kiss Melinda