Áprilisban kezdődhetnek az idei közmunkák
A szakmai közmunkaprogramokra egyelőre nincsenek komolyabb hatással a kormányfő által a héten bejelentett munkaügyi és szociális ellátórendszerbeli változások, azok az eddig nyilvánossá vált információk alapján inkább csak a résztvevők egy részét, a rendszeres szociális segélyben részesülőket érinthetik majd - mondta lapunknak Bálint Attila, a Közmunka Tanács főosztályvezető-helyettese. Tavaly mintegy 13,5 milliárd forintot fordított az állam közmunkaprogramok finanszírozására, és a több mint 12 programban 23 ezer munkavállaló kapott foglalkoztatási lehetőséget. A 3-8 hónapos időszakban legalább a minimálbért megkeresték.
Ennél azonban jóval többen juthattak közfoglalkoztatásból némi jövedelemhez azokat is beszámítva, akik a regionális munkaügyi kirendeltségek által megszervezett közhasznú, illetve az önkormányzatok által finanszírozott közcélú foglalkoztatásban vettek részt. Mivel azonban az önkormányzatok zárszámadása még nem fejeződött be, az önkormányzati tárca sem rendelkezik pontos adatokkal a közcélú foglalkoztatásra fordított összegekről, illetve arról, hogy hányan vehettek részt benne. Egyes becslések szerint 12-13 milliárdot költhettek erre tavaly a helyhatóságok. A közmunkaprogramokban részt vettek mintegy fele a rendszeres szociális segélyezettek közé tartozik.
A 2008-as programokat még csak tervezi a munkaügyi tárca, zajlanak a közreműködő szervezetekkel és vállalatokkal az egyeztetések, így még nem tudni, mekkora összeget fordít e célra idén az állam és hány ember ideiglenes foglalkoztatására lesz lehetőség. Ez utóbbit és a programok hosszát az is befolyásolhatja, hogy mit tart fontosnak a szervező: azt, hogy minél többen vehessenek részt benne - így rövidebb időre szól -, vagy azt, hogy tovább tartson a foglalkoztatás. Jelenleg a tavaly ősszel meghirdetett téli-tavaszi közmunkaprogram zajlik, ennek keretében 940 településen 7600 embert foglalkoztatnak az önkormányzatok a 4,5 milliárd forintból, egészen júniusig. Annyi bizonyos, hogy a több éve rendszeresen meghirdetett erdőművelő, idegenforgalmi, vasúttisztasági, közúti, valamint a nemzeti parkokkal közösen lebonyolított programok újraindulnak, a Közmunka Tanács reményei szerint áprilistól. A tavaly a hátrányos szociális helyzetűek és szociális segélyezettek részére indított programot idén már nem hirdetik meg. (Ezt azok számára szervezték, akiket hátrányosan érintett a szociális törvény változása, a 800 millió forintos keretből 4500-5000 segélyezett átmeneti foglalkoztatására volt lehetőség.)
Előfordulhat, hogy idén a korábbiaknál is több pénz lesz a közfoglalkoztatásra: a munkaügyi és szociális ellátórendszer tervezett változásai között szerepel a közmunkában való részvétel ösztönzése a segélyen élés melletti feketemunka helyett - ahogyan azt Lamperth Mónika szociális és munkaügyi miniszter tegnap a munkaügyi szakigazgatásban dolgozók küldöttgyűlésén megfogalmazta. Ehhez azonban programok és források kellenek, valamint az önkormányzatok panaszai szerint az adminisztráció egyszerűsítése, ez utóbbira ígéretet tett tegnap a miniszter. Kilátásba helyezte a feketemunka felderítését célzó ellenőrzések szigorítását is, emellett bejelentette, hogy 2009 januárjától átalakítják az alkalmi munkavállalás szabályozását is a visszaélések miatt. Az idén a korábbiaknál is nagyobb figyelmet fordítanak a szakmai közmunkaprogramokban a képzésekre. Tavaly a közmunkások legkevesebb 15 százaléka kapott szakmunkás-bizonyítványt vagy valamilyen, jobbára a programhoz kötődő képzettségről szóló tanúsítványt. A Közmunka Tanácsnak nincsenek pontos adatai arról, hogy e képzettségek birtokában hányan tudtak elhelyezkedni, mindössze informális visszajelzéseik vannak önálló vállalkozások indulásáról, illetve arról, hogy a programokban részt vevő nagyobb társaságok általában a közmunkások egytizedét foglalkoztatják tovább - jobbára három hónapig - a program lezárulása után.