BUX 138758.97 -0,53 %
OTP 44900 -0,04 %
header

jövedelem

11.
26.
10:00

Egyre több jövedelem marad a hazai gazdasági szereplőknél

2019-ben historikusan alacsony szintre (a GDP 3 százalékára) csökkent a Magyarországon megtermelt (GDP) és – a külfölddel kapcsolatos jövedelemáramlások után – a hazánkban felhasználható jövedelem (GNI) közötti eltérés, vagyis a GDP-GNI rés. Ez elsősorban a külföldi tulajdonú vállalatok mérséklődő nyereségéhez volt köthető, de a külföldi kamatkiadások mélypontra csökkenése is támogatta a mérséklődést. A régió országai közül hazánkban csökkent legnagyobb mértékben a nettó jövedelemkiáramlás az elmúlt esztendőkben, ami a jelentős mértékű külső adósságcsökkenésre vezethető vissza. E folyamatok hatására a GDP és GNI közötti eltérés szintje már megfelel a régiós átlagnak, a 2008-as válság előtti kiugróan magas értéket követően.

Szerző(k):
Economx
11.
07.
15:29

Hogy sikerült az elmúlt 30 év felzárkózási kísérlete a Nyugathoz? Van válasz

Bár a kelet-közép-európai országok a szovjet hatalom összeomlását követő 30 évben közelebb kerültek az EU fejlettebb feléhez, még mindig nem érték el ezt a szintet. Ugyanakkor az eddig tartó felzárkózási folyamat sem volt feszültségmentes és egységes - állapítják meg a Társadalmi Riport legújabb kiadványában megjelent tanulmányában Medgyesi Márton és Tóth István György, amelyben azt vizsgálták, hogyan sikerült a kelet-közép-európai országoknak a legújabb felzárkózási kísérlete 30 évvel a rendszerváltás után.

Szerző(k):
Szabó Zsuzsanna