Visszaesett a lengyel fizetési mérleghiány
Februárban 449 millió dollár hiánnyal zárt a lengyel folyó fizetési mérleg, szemben az egy évvel korábbi 962 millió és a januári 932 millió dollárral - jelentette a lengyel központi bank. A Reuters által megkérdezett elemzők 670 millió dolláros folyó deficitet vártak. A hiány körülbelül a GDP 5,7 százalékára rúg - közölte Grzegorz Wojtowicz, a jegybank monetáris politikai tanácsának tagja -, míg januárban ez az arány 6,1 százalék volt. Az idei első két hónap kumulált hiánya 1,381 milliárd dollár lett az egy évvel korábbi 2,174 milliárd dollár után. A folyó fizetési mérleg javulása egyértelműen az export megugrásának köszönhető: az első két hónapban éves összehasonlításban 22 százalékkal, 4,842 milliárd dollárra szökött fel a kivitel értéke. Az import ugyanebben az időben csak 7,5 százalékkal - 7,055 milliárd dollárra - nőtt, mert a magas kamatok lefojtják a belföldi fogyasztást.
Elemzők szerint a külkereskedelmi mérleg javulása akadályokba ütközhet a következő hónapokban, mivel az erős zloty visszafogja a lengyel áruk iránti külföldi keresletet. A lengyel fizetőeszköz árfolyama 13 százalékkal emelkedett a dollárhoz és 11 százalékkal az euróhoz képest, amióta kikerült tavaly év végi rekordmélységéből. Jaroslav Bauc pénzügyminiszter az utóbbi időben többször is figyelmeztetett, hogy a zloty erősödése középtávon növelheti a folyó fizetési mérleg hiányát, minek folytán a kormány és a jegybank költségvetési, illetve monetáris megszorításokra kényszerülhet.
(NAPI)