BUX 138505.37 0,64 %
OTP 44380 0,91 %
header

devizahiteles_mentés

08.
27.
12:32

Mondd, te mit választanál?

Adott a probléma, a devizahiteleseké, amiről többé-kevésbé mindenki tudja, hogy addig, amíg az utolsó hitel utolsó törlesztőrészlete le nem ketyeg, nem lehet olyan megoldást találni, amivel mindenki elégedett lenne. Van valami jelképes abban is, hogy a kormány közeli MNB sem akar részt venni a devizahitel-adósok megmentésében. A jegybank tegnapi javaslata azt üzeni, hogy itt a szakmai érveknek, számoknak nincs helyük.

Szerző(k):
Nagy Nándor László
08.
27.
00:00

Az MNB kimaradna a mentő csomagból

Az MNB cikksorozatának harmadik részében jutott el ahhoz a javaslathoz, ami szinte teljesen megegyezik azzal a felvetéssel, amelyet először lapunk írt le (Napi Gazdaság, 2013. augusztus 15.). A jegybank javaslata szerint az árfolyamgát-konstrukcióban a törlesztőrészleten belül a kamathoz hasonlóan a tőkében is elengednék a 180 forintos svájcifrank-árfolyam feletti teljes részt, mindez a devizaalapú jelzáloghitelek törlesztőrészleteinek forintosítását jelentené. A megoldás előnye, hogy nem egyszeri és azonnali devizahitel-átváltást, hanem a fennálló tartozás fokozatos, de teljes mértékű forintosítását, az adósság árfolyamkockázatának teljes megszüntetését jelenti, ami a jegybank számításai szerint a devizahitel-adósok mindegyikének árfolyamgátba lépésével párhuzamosan évi 30-40 milliárd forint körüli költségterhet okozna.

Szerző(k):
Nagy Nándor László