BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
header

devizahiteles_mentés

10.
11.
00:00

Az egyenlőség elvén 206 forint lenne a váltási árfolyam

Kormányzati oldalról teljességgel érthető, ám a devizahitelesek felé vélhetően rosszul kommunikálható eredményt hozhat a devizahitelesek mentésében az, ha a végső javaslat figyelemmel akar lenni arra, a kormány több tagja − így Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter és a banki ügyekben általában kezdeményező frakcióvezető, Rogán Antal − által elvárt azon feltételre, mely szerint a devizahitelek forintra váltását követően egyetlen devizaadós sem járhat jobban, mint ha forintban adósodott volna el. A Napi Gazdaság az MNB-s és felügyeleti adatokon alapuló súlyozott számításai szerint a teljes devizahitel-állomány forintosítását ugyanis 206-207 forintos árfolyam mellett kellene végrehajtani, ami a jelenlegi árfolyamszintekhez képest csak mintegy 15 százalékos megtakarítást eredményezne a devizaadósoknak. (Ennél jelentősebb, mintegy 25 százalékos megtakarítással jár, ha az érintett ügyfél bejelentkezik az árfolyamgát alá − vagyis úgy fest, továbbra is ez a megoldás a legkézenfekvőbb, s − miként azt lapunk korábban többször javasolta − ebbe az irányba lenne érdemes elindulni.) A forintosítás ellen szól, hogy az árfolyam oldalon elért 15 százalékos \"megtakarítással\" szemben a kamatoldalon közel 50 százalékos különbözetet lehet találni − az augusztusi adatok szerint 6,3 százalékos svájcifrank-kamattal szemben 9,3 százalékos forintkamat áll − azaz hirtelen forintosítás esetén igazoltan növekedne az ügyfelek havi törlesztése.

Szerző(k):
Nagy Nándor László