Az ár- és belvízkár 3,5 év alatt 66,5 milliárdot tett ki
Az utóbbi három és fél év alatt 66,5 milliárd forint összegű kárt okoztak az ár- és belvizek Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében - áll abban a helyreállítási és újjáépítési tervdokumentációban, melyet Vincze István megyei főépítész juttatott el szombaton az MTI-hez. Az összesítés szerint az 1998. novemberi ár- és belvíz 5,54, az 1999. márciusi 1,1 milliárd, a 2000. áprilisi 568 millió, míg az idei, márciusi áradat 59,3 milliárd forint kárt okozott. Az utóbbi adat még nem végleges, hiszen 140 lakóház sorsa változatlanul bizonytalan. Az összegek tartalmazzák a károk helyreállítására fordított, illetve a mostaninál a tervezett költséget is. Az eddigi katasztrófák tapasztalatai alapján a szakemberek úgy látják, hogy szükség lenne a határon túli vízgyűjtő területeken víztározók kialakítására, valamint - a hirtelen hóolvadást és vízáramlást akadályozó, lassító - erdőterületek növelésére. A hazai területen az árvízvédelmi fő védművek magasítását, illetve a töltések erősítése érdekében a tervezett gátrekonstrukció felgyorsítását sürgetik.