Mára már kimondható, hogy az emberiség jóléte ebben a formában fenntarthatatlan – fogalmazott a szakértő. Régóta ismert tény, hogy a Föld nyersanyag forrásai végesek, ugyanakkor csak a legfrissebb kutatások mutattak rá arra, hogy egyes folyamatok már nem visszafordíthatóak. Éppen ezen hatások minimalizálása miatt lenne szükség arra, hogy egyéni szinten is jobban odafigyeljünk a termékek ökológiai lábnyomára.

Lévai Gábor szerint Magyarországon is egyre elterjedtebbek azok a jelölések, amelyekből következtetni lehet egy-egy termék előállításának módjára. Ugyanakkor arra is figyelmeztetett, hogy jelenleg kevés olyan auditáló cég működik hazánkban, amely megfelelne az uniós előírásoknak, hiszen már önmagában a minősítő folyamat is több éves munka lenne ezeknek a cégeknek.

Egyre több cég számára fontos, hogy a termékeiket fenntartható módon gyártsák, ugyanakkor csak kevés munkavállaló rendelkezik az ehhez szükséges tudással. Ezért indították el a Budapesti Corvinus Egyetemmel együttműködésben a fenntarthatósági menedzser szakot, amely a kezdetektől népszerű és Lévai Gábor elmondása szerint igyekeznek megakadályozni, hogy az oktatás tömegképzéssé váljon.

Ahhoz, hogy az uniós országoknak lehetősége legyen elérni a 2030-ra kitűzött környezetvédelmi célokat arra lenne szükség, hogy a jelenleginél legalább négyszer nagyobb legyen az újrahasznosítás mértéke, de erre kevés esély mutatkozik, különösen az ellátási láncok bizonytalansága miatt, aminek hatására az elmúlt két évben tovább csökkent az újrahasznosítás aránya.