A NAPI Gazdaság cikke Tizenhat év után megvalósul a két magyar tőzsde integrációja. A Budapesti Árutőzsde Rt. (BÁT) igazgatósága tegnap elfogadta a BÉT és a BÁT közötti integrációs szerződést, amely egyben az árutőzsde önálló intézményként való létének végét is jelenti. A BÁT Váci utcai épületében október 28-án tartják az utolsó tőzsdenapot, november 2-től pedig már a Vörösmarty téri tőzsdeépület – egykor kötvénypénztárként szolgáló – termében folytatják a nyílt kikiáltásos gabonakereskedést az árutőzsdei üzletkötők. A határidős devizakereskedelem – amely eddig mindkét tőzsdén folyt – november 2-től egységes szabályok szerint zajlik. Még nincs döntés a BÁT-részvények BÉT által történő megvásárlásáról, de minden bizonnyal ez is lezajlik még ebben az évben. A 600 millió forintos jegyzett tőkével rendelkező BÁT mintegy 800 milliós készpénzvagyonnal, a június végén már több mint 13 milliárd forintos saját tőkével bíró Keler Rt. 20 százalékos részvénypakettjével és elhanyagolható értékű tárgyi eszközzel rendelkezik. Részvényei csaknem egyharmada a BÉT 25 százalékával is rendelkező HVB Bank, további több mint 40 százaléka néhány, a HVB-től talán nem túl távol álló gazdasági társaság és magánszemély, míg a maradék néhány árutőzsdei szolgáltató, illetve a BÁT alapításában részt vevő nagybank tulajdonában van. (A HVB-csoportnak részben a Baál Kft. adta el tavaly a részvényeket, amely lapunk két munkatársa, Korányi Tamás és Almás Andor tulajdonában áll.) A két tőzsde korábban a New York-i Határidős Tőzsdével (NYMEX) kötött együttműködési megállapodást, amely szerint 2006-ban valószínűleg sor kerül a BÉT-en az urali olajkontraktus bevezetésére. Ennek az olajfajtának – a Brenttel ellentétben – jelenleg csak azonnali piaca van, így a dollárelszámolású budapesti határidős Ural-kontraktus komoly piaci lehetőségeket rejt magában.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!