Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter hétfő reggeli Facebook-bejegyzésében hívta fel a figyelmet a drogériák termékeire kiszabott árréscsökkentés hatálybalépésére.

Mától a drogériákban is indul az árréscsökkentés! Mindenki figyelje az árakat!

- írta a miniszter.

A kormány alapvető élelmiszerekre vonatkozó árrésstop rendelete március 17-től május 31-ig hatályos, május 19-től augusztus 31-ig pedig háztartási termékkategóriákra vetettek ki árkorlátozást.

Utóbbi kategóriái:

  • tisztítószerek: mosogatószer, gépi mosogatótabetta, folyékony súrolószer, általános tisztítószer;
  • ruhatisztítási termékek: mosópor, folyékony mosószer, öblítő;
  • baba-mama termékek: eldobható nadrágpelenka, hintőpor;
  • tisztálkodási termékek: folyékony szappan, szappan, kézfertőtlenítő gél, sampon, tusfürdő, fogkrém, fogkefe;
  • szépségápolási termékek: testápoló, golyós dezodor, izzadásgátló stift, dezodor, eldobható borotva, borotvafej utántöltő, borotvahab, borotvazselé;
  • intim higiéniai termékek: egészségügyi betét, tampon;
  • háztartási papíráru és csomagolóanyag: toalettpapír, papír kéztörlő henger, papír zsebkendő, alufólia.

Orbán Viktor miniszterelnök által aláírt utóbbi rendeletben az olvasható, hogy a cél a drogériai termékek árának csökkentése a magyar családok védelme érdekében; a kormány a háborús veszélyhelyzeti felhatalmazással élve döntött. A jogszabály szerint

az üzletenként − csomagküldő kereskedelem esetén az annak folytatását elősegítő online felületenként − alkalmazandó árrés mértéke nem haladhatja meg a 2025. január hónapban alkalmazott átlagos árrés mértékét, és legfeljebb 15 százalék lehet. A saját márkás termékek vásárlók számára értékesítésre kínált mennyisége üzletenként − csomagküldő kereskedelem esetén az annak folytatását elősegítő online felületenként − legfeljebb olyan arányt képezhet, mint amilyen arányt a termékkategórián belül a saját márkás termékek képviseltek a 2025. január és február hónapban értékesített, a termékkategóriába tartozó összes termék mennyiségéhez képest.

A rendelet megszegését 500 000 és 2 millió forint közötti bírsággal sújthatják, és akár egy naptól fél évig terjedő időszakra is bezárhatják a renitenst drogériát.

Egy másik rendeletben pedig arról döntöttek, hogy drogériákban forgalmazott, árréscsökkentett termékekről kötelező a boltokban kihelyezett táblákkal tájékoztatást nyújtani a vásárlóknak.

Zsigó Róbert, Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) parlamenti államtitkára legutóbb arról beszélt, hogy

harminc kategóriában mintegy ezer háztartási termékre lesz érvényes az árréscsökkentés.

Olyan termékekre vezették be az árréscsökkentést, amelyekből a családok, idősek vásárolnak többet. Az MTI tudósítása szerint elmondta: azért volt szükség a háztartási cikkekre vonatkozó árréscsökkentésre, mert ezeknél a termékeknél is nagy áremelkedés történt.

Közölte, az árréscsökkentés bevezetése, március 17-e óta 909 termék ára csökkent átlagosan 19,7 százalékkal, ezen belül 271 élelmiszer legalább 30-40 százalékkal lett olcsóbb, amiből az látszik, hogy voltak olyan élelmiszerek, amelyeken korábban extraprofit volt.

Elmondta, nem számít arra, hogy az üzletek mennyiségi korlátozást vezetnek be az árréscsökkentett termékekre. Volt ilyen félelem az élelmiszereknél is, de nem fordult elő, hogy valamelyikhez nem lehetett hozzáférni.

Az államtitkár arról is beszélt, hogy szigorú ellenőrzéseket fognak végezni, az élelmiszerek árréscsökkentésével kapcsolatban eddig 817 ellenőrzést tartottak, 185 esetben folytatnak eljárást, és bírságokat is kiszabtak már.

  • A fogyasztóvédelmi hatóság az ellenőrzéseken két szempontot vesz figyelembe: azt, hogy az üzletek tájékoztatják-e a vásárlókat a bejáratnál és a termékeknél arról, hogy milyen árréscsökkentett terméket lehet vásárolni,
  • illetve azt, hogy a kereskedelmi láncok tájékoztatják-e a kormányhivatalokat a beszerzési árakról.
  • Azt is ellenőrzik, nincs-e keresztárazás, vagyis nem emelik meg más termék árát a profit érdekében.

Ismertette: az élelmiszerek és háztartási cikkek árréscsökkentése mellett önként vállalt árkorlátozást jövő nyárig a bankszektor, és a telekommunikációs cégek is vállalták azt, hogy nem emelik a tévé-, a mobiltelefon- és az internetszolgáltatás árát. A biztosítók a lakásbiztosításokra vállaltak moratóriumot - fűzte hozzá.

Elmondta, az élelmiszereknél bevezetett árréscsökkentés előtt egyeztettek az élelmiszer-kereskedelmi cégekkel, ők azonban nem vállaltak önként csökkentést, ezért kellett keményebben fellépni.

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tájékoztatása szerint az áremelések elleni harc hétfől új szakaszába lép: a kormány május 19-től a nyár végéig az árréscsökkentést a háztartási cikkek körére is kiterjeszti, összesen 30 termékkategóriára.  Az intézkedés a háztartási cikkek több mint 40 százalékát értékesítő drogériákra vonatkozik - így például a DM, Rossmann, Müller, Douglas, Azúr, Estée Lauder és Yves Rocher üzletekre. A vegyeskereskedőket - ahol élelmiszer és nem élelmiszer is megtalálható - közvetlenül nem érinti a szabályozás, ugyanakkor a drogériák árcsökkenése fokozza a versenyt, így szélesebb körben is lefelé szorítja az árakat. Ennek hatása már a múlt héten érzékelhető volt, több jelentős kereskedelmi szereplő is széles körben csökkentette az érintett termékek árát.