Oroszország beleegyezett a Rosselkhozbank és az élelmiszer- és műtrágyagyártók elleni szankciók feloldásába – áll a Vlagyimir Putyin irányította Kreml rijádi tárgyalásokat követő hivatalos sajtóközleményében.
A Meduza által idézett közlemény nagyrészt a Fehér Ház hivatalos nyilatkozatát visszhangozza, ám szófukarabb módon. Eszerint
az Egyesült Államok és Oroszország (valamint Ukrajna) megállapodtak a Fekete-tengeren fennálló tűzszünetről.
Emellett a felek „intézkedéseket dolgoznak ki”, amelyek biztosítják az energetikai létesítmények elleni kölcsönös támadások megszüntetését.
A Politico beszámolója szerint a Fehér Ház kedden részletekbe bocsátkozva jelentette be, hogy külön megállapodást kötött Oroszországgal és Ukrajnával a „biztonságos hajózás” lehetővé tétele érdekében a Fekete-tengeren, elhárítva ezzel a két ország közötti béketárgyalások előtti jelentős akadályt.
A Donald Trump nevével fémjelzett adminisztráció két közleményben is kijelentette, hogy a szaúd-arábiai Rijádban lezajlott amerikai, orosz és ukrán tisztviselők közötti technikai szintű tárgyalások eredményeképpen megállapodás született a kérdéskörben.
A biztonságos hajózás biztosítása mellett egyezségre jutottak
- az erőszak alkalmazásának megszüntetéséről és
- a kereskedelmi hajók katonai célú felhasználásának megakadályozásáról a Fekete-tengeren.
A Kreml utóbbi közleménye ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a tengeri tűzszünet csak azután lép életbe, hogy feloldják a Rosselkhozbank orosz állami agrárbank „és a nemzetközi élelmiszer- és műtrágya-kereskedelemben részt vevő más pénzügyi szervezetek” szankcióit, továbbá feloldják az élelmiszer- és műtrágyagyártók és -exportőrök, valamint az azokat szállító orosz hajók szankcióit.
Ezek a kikötések azonban nem szerepeltek a hivatalos amerikai nyilatkozatokban.
Nem mellékesen a Fehér Ház sajtószolgálatának a tengeri fegyverszüneti megállapodásról szóló nyilatkozatát Rusztem Umerov ukrán védelmi miniszter is megerősítette. A tárcavezető viszont külön hangsúlyozta, hogy ha az orosz hadihajók „a Fekete-tenger keleti részén kívül” hajtanak végre manővereket, Ukrajna azt jogsértésnek tekinti majd.
Kapcsolódó
Ami ott elhangzott, biztosan nem lesz nyilvános – titkolózik a Kreml az orosz-amerikai tárgyalásokról
Sajtóértesülések szerint a fekete-tengeri tűzszünetről egyezkedett a washingtoni és a kijevi delegáció a rijádi találkozón. Részletek.Amennyiben a megállapodás tényleg sikeres lesz, az komoly áttörést jelentene. Az orosz-ukrán háború felborította a Fekete-tengeren keresztüli gabonaszállítást, felerősítve ezáltal az élelmiszerhiánnyal kapcsolatos globális félelmeket. Az oroszok immár három éve tartó ukrajnai inváziója a Közel-Keleten és Afrikában is számos exportfüggő ország sorsára rányomta bélyegét.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Fordulat a kereskedelmi háborúban: Kína csendesen visszalépett

Egy újabb magyar miniszter szólalt meg az uniós tagságunkról, minden megváltozhat

Rossz hír a magyar autósoknak: jöhet a gyakoribb műszaki vizsga

Ezt Erdogannak sem nézik el – Berlin fúrhatja meg a giga hadiüzletet

Pusztító olajszennyezés sújtja a horvát tengerpartot, nagy a veszély a magyar turisták kedvelt partszakaszán

Túl sokan vannak? Kizárhatnak 13 bíborost a konklávéból, ezen múlhat a választás

Az Apple trükkje: így kerülné ki a vámháborút

Demkó Attila: A remény óriási erő, az ukrán hadsereg még nincs az összeomlás küszöbén

Ismét kísért az egészségügy ősellensége: friss számok érkeztek
