Dánia új nyugdíjtörvényt fogadott el, amely szerint 2040-től 70 évre emelik a nyugdíjkorhatárt. Az új szabály azokra vonatkozik majd, akik 1970 után születtek – számolt be a Dívány.

A nyugdíjkorhatárt 2006 óta a várható élettartamhoz igazítják Dániában, és ötévente felülvizsgálják. Ez alapján a következő években fokozatosan emelkedik a küszöb: 2030-ban 68 év, 2035-ben 69 év lesz a nyugdíjba vonulás ideje. Bár a kormány hangsúlyozza, hogy minden változást az aktuális gazdasági és társadalmi helyzethez mérten vezetnek be, a társadalmi ellenállás már most erősödik.

Sokan igazságtalannak tartják a döntést. A dán szakszervezetek szerint felesleges a korhatár emelése, hiszen az ország gazdasága stabil, és már így is náluk a legmagasabb a nyugdíjkorhatár.

Egy fizikai munkát végző férfi szerint az új szabály leginkább azokra nézve hátrányos, akik nem irodában dolgoznak, hiszen például ő is komoly fizikai terhelésnek teszi ki magát minden nap.

Nagy az eltérés Európában:

  • Svédországban már 63 évesen nyugdíjba lehet menni;
  • Olaszországban és az Egyesült Királyságban 67 év a korhatár;
  • Franciaországban hatalmas tiltakozás kísérte a 62-ről 64 évre emelést;
  • Magyarországon pedig jelenleg 65 éves korban lehet nyugdíjba vonulni, ha megvan a legalább 20 év szolgálati idő.

Nyugdíjbombán ül Európa – Magyarország fogyása már dobogós

Az Európai Unió lakossága elérte történelmi csúcsát, de a felszín alatt komoly feszültség gyűlik: miközben a népesség öregszik, a munkaképesek aránya zuhan, a nyugdíjrendszerek pedig egyre nagyobb nyomás alá kerülnek. Magyarország már a leggyorsabban fogyó országok dobogóján áll – és a jövő még keményebbnek ígérkezik.Bővebben>>>