Diákok ezreit gyanúsítják azzal, hogy csalárd módon vettek fel több száz millió fontot az Egyesült Királyság egyetemi hitelrendszerén keresztül – állapította meg a The Sunday Times.
A brit újság elemzése szerint sok olyan ember van, akiknek „egyáltalán nincs tudományos szándékuk”, de minden évben beiratkoznak az egyetemi kurzusokra, hogy hitelt vegyenek fel, „anélkül, hogy visszafizetnék azokat”.
Franchise-egyetemek
A legtöbb hallgató az úgynevezett franchise egyetemekre iratkozott be – ezek kis főiskolák, amelyekért fizetnek, hogy kurzusokat kínáljanak a bejáratott egyetemeknek. A feltárt információk szerint legalább hat franchise-rendszerű főiskola van, ahol a diákok csalárd jelentkezését azonosították. Hallgatók ezreit gyanúsítják azzal, hogy mindenfajta tanulási szándék nélkül követeltek több száz millió fontot az Egyesült Királyság egyetemi hitelrendszeréből.
A franchise-alapú főiskolák olyan hallgatókat vesznek fel, akik nem beszélnek megfelelően angolul, vagy elfogadják a Duolingo-tesztekről készült képernyőképeket az angol nyelvtudás bizonyítékaként.
A 2022–2023-as évben a Diákhitel-társaság (SLC) 3563 gyanús hitelkérelmet azonosított, összesen csaknem 60 millió angol font értékben – de a The Sunday Times által megismert dokumentumokból kiderült, hogy a közelmúltban végzett vizsgálatok jóval magasabb, több száz millió fontra becsült csalási lehetőségre utalnak.
Kedvező diákhitel
A személyi körülményektől függően évi 13 700 font összegű fenntartási hitelt közvetlenül a hallgató bankszámlájára fizetik be három részletben, félévente egyszer. A pénzt csak azután fizetik vissza, hogy a hallgató befejezte az egyetemet, és évente több mint 25 ezer fontot keres. Ha nem éri el ezt a küszöböt, a visszatérítés soha nem történik meg. 40 év elteltével törlődik az adósság.Többségben a románok
Egy egyetemi alkalmazott szerint a franchise képzésre beiratkozó hallgatók „lemorzsolódnak”, miután megkapták első 4000 fontos fenntartási hitelüket, majd a következő évben újra jelentkeznek, hogy újra igényeljék a pénzt.
Egy franchise-rendszerű főiskola tavaly 234 millió font bevételt ért el, és három év alatt 1266 százalékkal növelte nyereségét.
A brit tisztviselők „szervezett toborzásról” beszélnek, különösen román állampolgárokról. Egyes franchise-szolgáltatókkal rendelkező egyetemeken a tavalyi jelöltek 35-55 százaléka román hallgató volt. A jelenséget kommentáló romániai sajtóinformációk szerint az idei tanévben eddig 71 ezer román hallgató igényelt diákhitelt, szemben a 19 ezer lengyel, 16 ezer olasz és 12 ezer portugál állampolgárral.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Nem egyértelmű, hogy a tulajdonosnak joga van eladni a saját lakását
Máris megvan, ki lesz az ideiglenes pápa az egyházfő nélküli időszakban

Sokkoló adatok: ennyivel zuhant Ukrajna lakossága a háború óta

Németország hamarosan háborúban állhat Oroszországgal, a történelem dadogni kezdett

Halálos áldozatok tömkelegére kell számítani Európában a közeli jövőben

Házat venni Budapest környékén? Ezek most a legolcsóbb régiók

Ócskapiacnak nézi a Spar Magyarországot?

Már megint megelőztek minket a románok

Sokakat vág földhöz az elszegényedés, a spórolás lett az új fogyasztási trend
