Egyiptom, Ciprus vagy Törökország: a nyári vakációt tervező magyaroknak is érdemes figyelembe venni a Német Szövetségi Külügyminisztérium frissített utazási figyelmeztetéseit, amelyek szerint a biztonságos pihenés érdekében a népszerű mediterrán partvidékeken bizonyos régiókat el kell kerülni.

Jelenleg öt földközi-tengeri országba történő utazás esetén intenek óvatosságra, de felsorolják azokat a napfényes üdülőhelyeket is, ahol – a nyári viharokon túl – különösebb kockázatokra nem kell számítani.

Érdemes tisztában lenni a háborús viszonyokkal

A német külügy teljes utazási, vagy részleges utazási figyelmeztetést adott ki a következő öt földközi-tengeri ország esetében:

  • Egyiptom (részleges)
  • Izrael (részleges)
  • Libanon (részleges)
  • Szíria (teljes)
  • Líbia (teljes)

A besorolás alapján előbbi háromnál a figyelemfelhívás nem ellenzi közvetlenül az odautazást, mert a lehetséges kockázatokat csak bizonyos régiókban érzékelik, míg Szíria és Líbia esetén egyértelmű a tiltás, hogy a turisták ne vegyék célba ezeket az országokat.

Különösen a Gázai övezetet, Ciszjordániát és Észak-Izraelt kerüljék el a a folyamatban lévő fegyveres konfliktusok, katonai műveletek miatt, míg Libanonban az ország déli részére, a Bekaa-völgybe, a szíriai határvidékre, a palesztin menekülttáborok közelébe, és Bejrút déli külvárosaiba nem tanácsos ellátogatni – ismerteti a Ruhr24.

Aknára is léphetünk Egyiptomban 

Listára került Egyiptom is, pedig a napsütésre vágyók egyik klasszikus, középáron vagy last minute csomagban akár egészen olcsón elérhető úti célja.

A német külügy azonban óva int attól, hogy a Sínai-félsziget északi részére, az egyiptomi-izraeli határvidékre (Taba kivételével) és a Szahara távoli területeire szóló ajánlatokat fogadjunk el. Ezekben a régiókban ugyanis szintén fokozott a terrorcselekmények és a katonai műveletek kockázata.

Sőt, felhívják a figyelmet a nem megfelelően jelölt aknamezők jelentette veszélyre is. Illetve, hogy még a Sínai-félsziget déli részén, például Sarm el-Sejkben is fontos, hogy az egyéni kirándulásokat és a szárazföldi utakat csak szakavatott útmutatásra hagyatkozva tegyük meg. 

Nem mindegy, Cipruson hol süttetnénk a hasunkat

A népszerű üdülőszigeten, Cipruson sem mozoghatnak teljesen szabadon a turisták.

Bár a sziget 2004 óta az Európai Unió tagja, gyakorlatilag két részre oszlik. A déli részt a nemzetközileg elismert Ciprusi Köztársaság ellenőrzi, míg északot az önjelölt Észak-Ciprusi Török Köztársaság igazgatja.

Utóbbit azonban csak Törökország ismeri el, ezért tudni érdemes, hogy ha Cipruson kirándulunk, az északi részbe jogosulatlan határátkelőhelyeken keresztül történő belépés jogi következményekkel járhat. 

Kerülni kell a tömeget Isztambulban és Ankarában

Ugyan Törökországra nincs általános utazási figyelmeztetés, viszont szintén vannak biztonsági kockázatok bizonyos régiókban, ahol katonai műveletek és támadások történhetnek, különösen a szíriai határ közelében lévő, délkeleti tartományokban.

Csak megfontoltan érdemes elcsábulni a bazárok, klasszikus látnivalók környékére is, mert a hatósági felhívás szerint még az olyan nagyvárosokban is, mint Isztambul és Ankara, az utazóknak ébernek kell maradni, és inkább kerüljék a tömeget.

A horvát tengerpart idén is dugig lehet

Ezek után joggal kíváncsi rá a turista, hogy melyek azok a nyaralóhelyek idén a Földközi-tengeren, amelyeket biztonságosnak tartanak. 

A külügyminisztérium külön figyelmeztetés nélkül szerepelteti az alábbi üdülőországokat:

  • Görögország
  • Spanyolország
  • Olaszország
  • Franciaország
  • Horvátország

Ne feledjük a biztosítást, és viharra is készüljünk!

Noha ezek a déli desztinációk a tipikus szempontok alapján biztonságosnak számítanak, az utazóknak érdemes azt is követni a vakáció közeledtével, hogy időről időre megjelennek olyan országspecifikus alkalmi riasztások, amelyek leginkább szélsőséges időjárásra, például hőségre vagy viharokra vonatkoznak.

Általános tanácsként a lap arra is emlékeztet, hogy a nyaralóknak az átfogó tájékozódás jegyében ismerniük kell azokat a szabályokat, melyek például a belépésre, az ajánlott oltásokra, vagy a vámszabályokra vonatkoznak, amik ráadásul rövid időn belül is változhatnak.

Célszerű megfelelő utazásbiztosítást is kötni, különösen nemzetközi egészségbiztosítást, amely váratlan helyzetben felkínálja a hazaszállítás lehetőségét is.