Reisz András szerint a meglepően hosszú ideje tartó hűvös idő oka, hogy márciusban a sztratoszférában bekövetkezett hirtelen felmelegedés eredményeként a megszokott, hideg poláris örvény felbomlott. Ezzel olyan helyzet állt elő, amelyben a meleg levegő felhatolt a  sarkkör irányába, a hideg levegő pedig hosszan elnyúlva elindult Közép- és Kelet-Európába. A meteorológus az Index Kibeszélő műsorában elmondta, szerinte ez a mostani május lesz az egyik leghidegebb a hőmérsékleti adatok rögzítésének kezdete óta. Viszont a mostani szokatlanul hűvös időjárás jelen van Észak-Amerikában is, közben a Brit-szigeteken, Izlandon vagy Grönland északi részén az évszakhoz képest melegebb van.

Tulajdonképpen most fejre állt a légkör.

A szakember elmondta, kollégáival aggódva nézi az előrejelzéseket, lassú lesz az átalakulás, még napokig velünk marad a frontokkal, csapadékkal, széllel tarkított hideg idő.

A meteorológus hozzátette, több nemzetközi előrejelzést is elemeztek. A Max Planck Intézet friss tanulmányában kimutatta, hogy az elmúlt 60 évben az Atlanti-óceán északi felén háromévente kialakul hőfelhalmozás, amelynek a végén mindig brutális hőség szakad Európára.

Bár most vagyunk a következő 3 éves periódus végén, mégsem lehet egyértelműen állítani, hogy ez idén is bekövetkezne. Ezek alapján tehát nem mondhatjuk egyértelműen, hogy ez a nyár a szokásosnál is melegebb lesz.

Egy másik előrejelzés, a Severe Weather Europe szerint aszályos, száraz, forró augusztusunk lesz. Reisz András erre rámutatva felhívta a figyelmet arra, hogy ez tájékoztató jellegű prognózisnak jó, de ne nem szabad elfelejteni, hogy ugyanezek az intézetek a tél végén egyáltalán nem jelezték előre, hogy rekordhideg lesz az idei május Kelet- és Közép-Európában.

A szezonális előrejelzésektől nem várhatunk több hónapra szóló, precíz előrejelzést, mert ha egy nem várt tényező belép, akkor az azonnal felborítja a predikciót, lásd a nem kalkulált májusi hideget.

 fogalmazott a meteorológus.

Évente akár tíz tornádó is lecsaphat hazánkra, ezreket mozgósítanak

Legutóbb egy hónapja volt tornádó hazánkban, a kormányzat készül a szélsőséges időjárás okozta károk gyors kezelésére. Az éghajlatváltozás hatására egyre súlyosabbá váló viharok, mint szélsőséges időjárási események kezelésére a magyar hivatásos katasztrófavédelmi szerv állománya felkészült, továbbá 

szükség esetén az eseménykezelésbe az alapvető viharkár-elhárítási tevékenység végzésére minősített 115 önkéntes mentőszervezet is bevonható, több mint 2000 fővel. Itt olvashat erről többet >>>