A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint
2025 márciusának végén a magyar háztartások mintegy 4953 milliárd forintnyi devizával rendelkeztek.
Kapcsolódó
- Ennek közel 9 százaléka készpénzben volt,
- több mint 2300 milliárdot hazai,
- míg csaknem ugyanennyit, 2160 milliárd forintnyit külföldi bankszámlákon tartottak.
Ez 98,5 milliárd forint növekedés az előző negyedévhez képest.
Vagyis a készpénzállomány több mint 6 százalékát tartotta március végén a lakosság devizában, míg az összes magyar és külföldi hitelintézeteknél tartott betét 27,8 százaléka volt deviza;
a devizabetéteken belül 47,9 százalékra becsülhető a külföldi bankok részesedése.
A készpénzes devizaállomány nagysága 2022 harmadik és negyedik negyedévében volt a csúcson 519, illetve 501 milliárd forinttal, azóta pedig kisebb hullámzásokkal, de csökkenő trendet láthatunk. Fülöp Norbert Attila, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint persze nem véletlen a deviza készpénzállomány akkori megugrása, hiszen míg 2022 elején az euró jegybank hivatalos devizaárfolyama 355 forint közelében is járt, azon a nyáron már átlépte a 400 forintos lélektani határt, hogy október közepén 433 forintról forduljon végül vissza.
Miközben a devizában tartott készpénz mennyisége lassan, de biztosan csökkent a 2022-es csúcshoz képest, a magyar bankoknál devizaszámlán lévő pénz értéke ismét emelkedni kezdett, és 122,2 milliárd forinttal haladta meg március végén az előző negyedévi értéket.
Fülöp Norbert Attila szerint azonban még látványosabb a külföldi bankoknál tartott bankbetétek értékének felfutása: ez 2020 első felében még nem érte el az 1000 milliárd forintot, miközben 2025. március végén már 2161,8 milliárd forintot tartottak Magyarországon kívül a honfitársaink.
Igaz, ez az előző negyedévi rekordtól 15,6 milliárd forinttal elmarad, ám így is a valaha mért második legmagasabb érték.
A külföldön elhelyezett betétek magas arányában persze szerepet játszik a Revolut erős jelenléte is Magyarországon, hiszen a vállalat mintegy 1,7 millió ügyféllel rendelkezett az országban 2024 végén, de a Wise és a PayPal szolgáltatók is jelentős hazai ügyfélbázissal rendelkeznek - közölte a szakértő.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Megvan a fekete doboz, kiderül az utolsó 30 másodperc titka

Pont ez a gép repült el a paksi atomerőmű felett – most már tudjuk, mi történt utána

Ebbe a hírbe remegett bele a Karmelita legutóbb, drámai igazolást kapott a kormány egy gazdasági kérdésben

Csődbe ment a Revolut riválisa, egy stadion árát égettek el a pénzküldő alkalmazásra

Véres indok: már a magyar bejelentés után két nappal Izrael bombázta Iránt

Nem engedik elindulni Kapu Tibort, gond van az űrállomáson

Górcső alatt az orvosok: elképesztő dolgokat találtak az ellenőrök

Brutális háború a láthatáron: félrevezette Izrael Teheránt, mielőtt lecsapott volna

Durvul a keleti nyitás: ez a magyar város lesz a kínaiak központja
