Soha nem zárt még ilyen szép első negyedévet a hazai lakáshitel-piac: a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint összesen 383 milliárd forint értékben kötöttek lakáshitel-szerződéseket az ügyfelek és a pénzügyi szolgáltatók, ami amellett, hogy csaknem másfélszerese az egy évvel korábban regisztrált mennyiségnek, egyben új rekord is.

Fogynak a támogatott hiteleket igénylők

„Az új szerződések összegében látható rekordoktól függetlenül több, érdekes folyamat is látható a lakáshitelek piacán, amire érdemes odafigyelni”

– nyilatkozta az Economxnak Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Az egyik – tette hozzá –, hogy ugyan a szerződések összege sorban döntögeti a csúcsokat, a megkötött szerződések számánál már közelében sem jár a piac a korábbi rekordoknak:

ugyan az idei első negyedévben megkötött, 19,4 ezer új szerződés 11,5 százalékkal több az egy évvel korábbinál, a 2022. hasonló időszakában mért, közel 25,5 ezres számtól jelentősen elmarad. 

Mindebből eredően azok, akik lakáshitelt vesznek fel, jellemzően egyre messzebb mennek: az egy szerződésre jutó, átlagos hitelösszeg az első negyedévben már 20 millió forint közelében járt, miközben egy évvel korábban még 15,2 milliónál.

A másik, figyelemre méltó változás Gergely Péter szerint, hogy a támogatott hitelek aránya látványosan csökkenni kezdett az elmúlt időszakban: az idei első negyedévben 76,7 milliárd forintnyi, frissen kihelyezett lakáshitelhez kapcsolódott valamilyen állami támogatás, ami a teljes mennyiségnek ötödét adta.

„Ez az elmúlt évek adatait nézve igen alacsony arány, még akkor is, ha figyelembe vesszük, hogy a lakástámogatási rendszer változásai nagy kilengéseket okozhatnak a piacon: elég csak arra gondolni, hogy a Zöld Otthon Program hiteleinek idején a 40 százalékot is közelítette a támogatott lakáshitelek új szerződéseken belüli súlya”

– mutatott rá a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

Használt lakásokban gondolkodnak az ügyfelek

A jegybanki statisztikák tanúsága szerint a használt lakások vásárlására fordított hitelek aránya is érezhetően növekedett az elmúlt időszakban. Az idei első negyedévben felvett lakáshitelek szerződéses összegének

közel négyötödét – egész pontosan 78 százalékát – használt ingatlan vásárlására fordították az ügyfelek,

ami nagyon magas arány a korábban megszokottnak mondható, 70 százalék körüli mértékhez képest.

„A használt lakások dominanciájának emelkedése több okkal is magyarázható. Ezek közé tartozik az új lakások piacán látható, viszonylag szerény kínálat mellett az általános ingatlanpiaci áremelkedés, illetve az is, hogy jelenleg nem fut, kifejezetten az új lakások vásárlására ösztönző, nagyobb szabású állami támogatási program”

– mutatott rá Gergely Péter. Ráadásul – tette hozzá – az utóbbi időszakban előtérbe kerültek a befektetési célú ingatlanvásárlások is a piacon, ami szintén elsősorban a használt lakások felé billenti a mérleget.

Komoly kedvezményt érhet a CSOK és a babaváró is

A bankok most futó lakáshitel-akcióinál nem sok elem változott a korábban megszokottakhoz képest: így minden szereplő elenged bizonyos, a hitelhez kapcsolódó kezdeti költségeket, és több helyen kamatkedvezményt érhet a megfelelően nagy jövedelem, vagy a zöld hitelcél is.

A korábbiakhoz képest új elem viszont, hogy több pénzintézet is erősen jutalmazni kezdte a támogatott konstrukciók (tehát a babaváró kölcsön és a CSOK Plusz lakáshitel) párhuzamos igénylését.

  • Az OTP Banknál a számlára érkező jövedelem alapján járhat a lakáshitel mellé kamatkedvezmény: ennek a mértéke akár 1,2 százalék is lehet, ám ehhez már legalább 1,3 millió forintos jövedelmet kell igazolni. A privátbanki és prémium ügyfelek 0,5 százalékos kamatkedvezményt kapnak az OTP-nél, de ugyanekkora diszkont jár abban az esetben is, ha az ügyfél a piaci mellé támogatott hitelt is igényel.
  • CIB Bank 10 éves kamatperiódusú, minősített fogyasztóbarát lakáshitelénél most az induló díjakhoz kapcsolódó akció van érvényben, miközben a feltételek teljesítése esetén 40 ezer forintos, egyszeri jóváírást is kaphatnak az ügyfelek. A hitel éves kamata akár 6,69 százalék is lehet – ám ehhez legalább 800 ezer forintos jövedelem szükséges –, zöld hitelcélnál pedig további 0,2 százalékos kamatkedvezményt ad a pénzintézet.
  • Az Erste Bank többféle kamatkedvezményt is kínál a lakáshitel ajánlataihoz: így például 0,25 százalékos engedményt ér, ha az ügyfél jövedelme a pénzintézetnél vezetett számlára érkezik, de 0,2 százalékos kamatkedvezményt ad az Erste akkor is, ha a lakáshitel igénylésével párhuzamosan babaváró kölcsönt is igényel, vagy hitelfedezeti biztosítást is köt az ügyfél. A legkedvezőbb – 800 ezer forintos, vagy afeletti – jövedelmi sávban lévő, és az összes kamatkedvezményre jogosult ügyfelek így akár 6,24 százalékos kamattal is hitelhez juthatnak. Az induló díjaknál az Erste is kínál kedvezményeket: ezek összege akár 150 ezer forint is lehet.
  • Gránit Bank minden különösebb megkötés nélkül ajánl nagyon kedvező, évi 6,18 százalékos kamatot a lakáshitelénél, 6,47 százalékos teljes hiteldíjmutató mellett. A bank honlapján öt perc alatt előzetes hitelbírálatot is végeztethet az ügyfél. A Gránit Bank szintén kínál az induló költségekhez kapcsolódó kedvezményeket: ezek együttes értéke 100 ezer forint.
  • K&H a lakáshitel mellé helyben kötött vagyonbiztosításért cserébe 0,1 százalékos kamatkedvezményt ad a feltételek teljesítésekor, az élet- vagy törlesztésvédelmi biztosítás kötése pedig 0,2 százalékos kamatkedvezményt érhet. Zöld hitelcél esetén akár 1 százalékos kamatkedvezményt is ad a K&H.
  • MagNet Bank többféle, az induló díjakhoz kapcsolódó kedvezményt is ad a lakáshitelt felvevő ügyfeleknek. Emellett a pénzintézet többféle kamatkedvezményt is ad a hitelhez: így a 300 ezer forint feletti igazolt jövedelem, és a helyben vezetett bankszámla (illetve az arra érkező rendszeres jövedelem-jóváírás) egyaránt kamatkedvezményt érhet, csakúgy, mint a bank Mentor-Szféra Programjában való részvétel is. Ha az ügyfél jól ki tudja használni a kínált kedvezményeket, a hitel kamata akár 6,30 százalék is lehet.
  • Az UniCredit Bank Stabil Kamat hitelénél szintén elengedik, illetve átvállalják a kezdeti költségek egy részét: így például – legfeljebb ötvenezer forint mértékig – visszatérítik az értékbecslés és a közjegyzői okirat díját, elengedik a hitel utalási díját, és a földhivatali ügyintézés költségét is. Az UniCredit Bank többféle kamatkedvezmény-csomagot is kínál a hitelhez. Ezek közül a legnagyobb kedvezményre jogosító, TOP prémium aktív-kamat nevűnél feltétel, hogy az ügyfél helyben vezetett, és a hitel törlesztésére is szolgáló számlájára legalább havi 500 ezer forint jóváírás érkezzen, és rendelkezzen a megadott paramétereknek megfelelő hitelfedezeti- és vagyonbiztosítással is.

Az állampapírok megdobták a lakáshiteleket is

Az elmúlt években megszokotthoz képest kevesebb lakás vásárlásához kellett hitel idén tavasszal, hiszen az emberek egy része az állampapír-megtakarítását tette át ingatlanba. Ugyanakkor a megugró árak miatt azok, akiknek mégis hitelre volt szükségük, komolyabb összegeket vettek fel.