Dohánygyárat épít
Dél-Koreában a BAT
A világ második legnagyobb dohánygyártója, a British American Tobacco Plc (BAT), amely Magyarországon a pécsi dohánygyár tulajdonosa, a következő tíz évben 1400 millárd vont (1,1 milliárd dollár) szándékozik beruházni Dél-Koreában. Első lépésként 100 milliárd von (1 dollár=1288 von) ráfordítással zöldmezős beruházás keretében dohánygyárat épít. A 109 ezer négyzetméter alapterületűre tervezett üzem, amely egyúttal az első külföldi kézben lévő dohánygyár lesz Dél-Koreában, kezdetben évi 400 millió doboz cigarettát állít majd elő. Az építkezés a BAT Korea elnökének bejelentése szerint három hónapon belül megkezdődik az ország déli részén lévő Szacseonban, és az első ott előállított termékek várhatóan 2003 elején kerülnek az ország piacára.
A BAT folyamatos beruházással bővíteni kívánja a gyártókapacitást és tíz év múlva már évi 1 milliárd dobozt szándékozik előállítani, miközben az alkalmazottak számát mintegy 1000 főre növeli. A szöuli kormány július elsejétől megszüntette az állami kézben lévő Tobacco & Ginseng Corp. gyártási monopóliumát és ezzel lehetővé tette, hogy külföldi társaságok dohányárukat állítsanak elő. Eddig a BAT az első külföldi cég, amely bejelentette, hogy Dél-Koreában meg kíván jelenni gyártóként. Az egyebek mellett a Pall Mall, a Lucky Strike és a Dunhill márkákról ismert csoport a Bloomberg szerint jelenleg 4 százalékos részesedést mondhat magáénak az évi 2000 milliárd von forgalmú dél-koreai piacon, a világ legnagyobb tőzsdén jegyzett gyártója, az amerikai Philip Morris Cos. pedig 6 százalékot ural.
B. P. A.