Alig három hónappal az ELKH Ökológiai Kutatóközpont (ÖK) Kullancsfigyelő projektje indítása után előkerült az első példány a keresett, hazánkban nem őshonos Hyalomma kullancsból. A Vas megyében felfedezett példányt molekuláris biológiai módszerekkel vizsgálják a továbbiakban a pécsi Nemzeti Virológiai Laboratóriummal együttműködésben, hogy megállapítsák, fertőzött-e kórokozókkal.
Szerző(k): Szepesi AnitaAz elmúlt évek hazai időjárása kedvezett a kullancsoknak, ami az embereknél és a háziállatoknál is több csípéshez vezetett – derül ki a több mint 3000 válaszadó 14 ezer csípésadatát összesítő felmérésből. A válaszadók többsége valamilyen módon már védekezik a kullancsok ellen, jellemzően zárt ruházattal, riasztószerekkel, és a háziállataikat is igyekeznek óvni a vérszívóktól.
Szerző(k): Szepesi AnitaA klímaváltozás kedvez a szúnyogoknak és kullancsoknak, nő a természetes élőhelyük, eddig hazánkban ismeretlen, nem őshonos új fajok is érkeznek. Emiatt csípéseik nem csak módfelett kellemetlen viszketéssel járnak, hanem egyre nagyobb fertőzésveszélynek vagyunk kitéve. Csípéseik ellen a hatékony védekezés része lehet, ha megfelelő szúnyogriasztót vagy szúnyog- és kullancsriasztót használunk.
Szerző(k): Molnár CsabaHazánkban is felbukkant a krími-kongói vérzéses lázat okozó kullancs, mellettük pedig megjelentek a veszélyes fertőzéseket terjesztő csípőszúnyogok is.
Szerző(k): Szabó Dániel