Prága eláll az eurókötvény-kibocsátástól
Prága eláll az eurókötvény-kibocsátástól
Prága eláll az eurókötvény-kibocsátástól
A cseh kormány a jegybankkal egyeztetve úgy döntött, hogy a korona további felértékelődésének megakadályozása érdekében idén nem bocsátják ki az eredetileg tervezett eurókötvény-sorozatot – írta a Hospodarské Noviny gazdasági napilap Eduard Janota pénzügyminiszterhelyettest idézve.
Rekordszintről csúszott lejjebb a korona
A cseh kormány és a jegybank tegnap megegyezett arról, miként gátolhatják meg a koronának a privatizációs bevételek miatt megállíthatatlannak tűnő erősödését, ami rontja az ország exportlehetőségeit. A megállapodás három fő pontja szerint az energiaszektor eladásából várható mintegy 9 milliárd euró bevétel nagy részét nem váltják át koronára, az átváltandó hányad meg nem határozott ideig a jegybanki devizatartalékba kerül, végül a német RWE közműcsoport a Transgas 4,1 milliárd eurós vételárának jelentős részét cseh banktól koronában felvett hitelből kell kifizesse. A bejelentés megtette hatását: az újabb rekordot jelentő 31,26 korona/euró délutánra 31,7-re emelkedett jelentette a Reuters.
Feltételeket szab a cseh kormányfő a jegybanknak
Milos Zeman cseh miniszterelnök közölte, hogy csak akkor hajlandó lépéseket tenni a korona további erősödésének megfékezésére, ha a jegybank ismét csökkenti a kamatokat. A jegybank tegnapi ülésének napirendjére sem vette az esetleges monetáris enyhítés kérdését, így a korona ismét rekordot döntött az euróval szemben.
Tovább mérséklődött a cseh infláció
Csehországban novemberben tovább mérséklődött az éves infláció, a maginfláció pedig már nagyon közel került a jegybank által kitűzött tartomány alsó széléhez. Az áremelkedés ütemének lassulása felerősítette a kamatcsökkentési várakozásokat, és ennek nyomán a korona árfolyama rekordot döntött az euróhoz képest.