Az EU nem garancia, hanem lehetőség. Egy új tanulmánykötet körbejárja, hogy Európa keleti térségében milyen mértékben és milyen csatornákon keresztül hatott a felzárkózásra az uniós tagság, ahogy az esetleges buktatókat is, amelyek megtörhetik a felzárkózás dinamikáját.
Szerző(k): Rácz GergőBár a kelet-közép-európai országok a szovjet hatalom összeomlását követő 30 évben közelebb kerültek az EU fejlettebb feléhez, még mindig nem érték el ezt a szintet. Ugyanakkor az eddig tartó felzárkózási folyamat sem volt feszültségmentes és egységes - állapítják meg a Társadalmi Riport legújabb kiadványában megjelent tanulmányában Medgyesi Márton és Tóth István György, amelyben azt vizsgálták, hogyan sikerült a kelet-közép-európai országoknak a legújabb felzárkózási kísérlete 30 évvel a rendszerváltás után.
Szerző(k): Szabó ZsuzsannaAz Európai Bizottság javaslatot tett a tisztességes minimum bért szabályozó uniós irányelvre, amely az EU munkavállalói számára biztosítanák a megfelelő életszínvonalat biztosító minimálbér szintjét abban az országban, ahol dolgoznak - jelentette be a brüsszeli testület.
Szerző(k): Szabó ZsuzsannaA legfrissebb konvergenciaprogram továbbra is 65 éves korhatárral számol 2022-től. A GDP-arányos nyugdíjkiadások 2030-ig csökkennek, aztán emelkedőre kerülnek.
Szerző(k): Csernátony CsabaAz elmúlt években alacsonyabb lehetett volna a költségvetési deficit, de a kormány mindig elköltötte az év végi tartalékokat - mondta Regős Gábor, a Századvég makrogazdasági kutatásvezetője a Világgazdaságnak.
Szerző(k): Szász PéterSzerdán az Európai Bizottság és az Európai Központi Bank (ECB) is közzétette a nem eurózóna tagállamok konvergenciajelentését, amelyekből kiderül, hogy a szükséges négy feltételből jelenleg Magyaroszág kettőt teljesít.
Szerző(k): Szabó ZsuzsannaA 2018-2022-es konvergenciaprogramban a magyar kormány azzal számol, hogy a GDP a 2017-es 4 százalékos bővülés után 2018-ban 4,3 százalékkal, 2019-ben 4,1 százalékkal, 2020-ban 4 százalékkal emelkedik, majd gyorsabb ütemre kapcsol, 2021-ben 4,2, 2022-ben pedig 4,1 százalékkal nő. A kormány prognózisa az Európai Bizottságénál most is optimistább.
Szerző(k): K. Kiss GergelyAhelyett, hogy közelítenének a magyar bérek a nyugat-európai keresetekhez, egyre nő a szakadék - számolt be egy friss tanulmány adatairól a hvg.hu.
Szerző(k): Domokos LászlóA hazánkhoz hasonló, a legfejlettebb államokhoz képest alacsonyabb egy főre eső jövedelemmel jellemezhető országok előtt nyitva áll a lehetőség, hogy életszínvonalban megközelítsék a nyugat-európai, jobb esetben az észak-amerikai országokat.
Szerző(k): Economx