BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 0,0 %
header

építési_engedély

11.
13.
11:45

Könnyebben lebukhatnak az engedély nélkül építkezők

Megkezdődött az építésügyi és építésfelügyeleti hatóságok munkáját segítő térinformatikai alkalmazás, az Építésügyi Monitoring Rendszer (ÉMO) fejlesztése. A 900 millió forintba kerülő rendszer segítségével akár az íróasztal mellől is felderíthetők lesznek az engedély nélküli építkezések, a szabályozásnak nem megfelelő területhasználatok - közölte a Belügyminisztérium.

Szerző(k):
Economx
09.
26.
00:00

Türelmi idővel indul az elektronikus építési napló

Az október elseje után indított, általános funkciójú építmények kivitelezésénél a vállalkozók nem kaptak haladékot az elektronikus építési napló vezetésére, a kötelezettség október 1-jétől él. Az építési engedélyek száma és az elmúlt 12 év statisztikája alapján azonban ez idén mintegy ötezer vállalkozót érinthet, ráadásul ők türelmi időre számíthatnak az ellenőrzésnél − mondta Magyar Mária, a Belügyminisztérium főosztályvezetője az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) tegnapi elnökségi ülésén. A képzés lépést tart ezzel a létszámmal, már eddig több mint ötezren vettek részt az oktatásban − tette hozzá. Magyar Mária kiemelte, az e-napló vezetése több területen is könnyíti az építtetők-építők helyzetét: a használatbavételi engedélyezést például 10-15 napra lehet lerövidíteni, és a területátadás szabályozása miatt a kivitelezők kifizetésére is a korábbinál nagyobb a garancia. A Teljesítésigazolási Szakértői Szerv működésével kapcsolatban elhangzott, az eddig 10 kérelmet befogadó szervezet jelenleg csak az építési kivitelezési szerződések teljesítését vizsgálhatja, az egyéb szolgáltatásokét, közte a projektmenedzsmentét vagy bizonyos mérnöki szolgáltatásokét nem, ezért az ÉVOSZ rövidesen törvénymódosítást kezdeményez.

Szerző(k):
Szepesi Anita
09.
25.
16:13

Türelmi idővel indul az elektronikus építési napló

Haladék nincs, de egy darabig nem lesz szigorú ellenőrzés az építési napló elektronikus vezetése kapcsán. Az év hátralévő részében a kiadott építési engedélyek és az elmúlt évek statisztikái alapján amúgy sem lesz ötezernél több elektronikus építési napló megnyitva - derült ki ma az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) a témában rendezett elnökségi ülésén.

Szerző(k):
Economx
09.
11.
00:00

Nem gyorsít az építés új szabályozása

Még nem hozott rendszerváltást a január 1-jétől hatályos új építési szabályozás, az eljárás nem gyorsabb és nem olcsóbb, mint korábban − állítja az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület (IFK). Az új rendszer a közigazgatás átalakításával, valamint az elektronikus ügyintézés bevezetésével jelentős kihívás elé állítja az ügyintézőket és az építési engedélyért folyamodókat egyaránt, s az elmúlt nyolc hónap tapasztalatai alapján sem kiszámíthatóbb, sem egyszerűbb, sem gyorsabb vagy olcsóbb nem lett − hangsúlyozza Takács Ernő, az IFK elnöke. A szervezet szerint az új rendszer rugalmatlan, miután egyszeri rögzítés után nem ad lehetőséget változtatásokra. A szakhatósági jogvesztő ügyintézési határidőket az építésügyi hatóságok nem merik még felvállalni, inkább határidőn túl is várnak a nyilatkozatokra. A dokumentumok többségét továbbra is be kell nyújtani nyomtatott verzióban is. A hatóságok számítógépes állománya pedig nem megfelelő színvonalú és minőségű a tervek átvételére és átvizsgálására. Még nem valósult meg az \"egyablakos rendszer\", miközben egy többmilliárdos, nemzetgazdasági léptékű beruházás engedélyezése több időt vesz igénybe, mint az adott építmény megépítése − állítja az IFK elnöke.

Szerző(k):
Szepesi Anita