A Cambridge Econometrics friss kutatása szerint Európa sokmilliárd euróval csökkenthetné a gázimportra fordított kiadásait, ha fokozná az energetikai felújításokat, és a hőellátás villamosítására fókuszálna. A megújuló energia akkor lesz olcsóbb, mint a fosszilis, ha széles körben elterjed, ehhez viszont állami támogatás kell.
Szerző(k): Nagy MartinItt az ideje, hogy a pénzügyi befektetők döntéseikben erősítsék a hosszú távú szemléletet, különben a pénzügyi szektor nem lesz képes a klímaváltozás kihívásaira reagálni, és az emissziócsökkentési célok eléréséhez kellő mértékben hozzájárulni. A témában Hidi János, a Cambridge Econometrics fenntartható befektetések vezetője írt jegyzetet.
Szerző(k): EconomxJelentős gazdasági károkat okoznak az egyre gyakoribb természeti katasztrófák Európában és itthon is.
Szerző(k): Szabó M. IstvánAz Európai Parlament hamarosan, várhatóan a lakossági fűtésre és a közúti közlekedésre is kiterjeszti az EU kibocsátáskereskedelmi rendszerét. Magyarországra nézve ez azt jelenti, hogy az évtized végéig a regnáló kormányoknak akár 5-15 milliárd eurós bevétele keletkezheet. Ez elvileg kellő mozgásteret ad ahhoz, hogy a mindenkori kormány adókedvezményekkel, támogatásokkal vagy beruházásösztönzéssel csökkentse az emiatt várható lakossági árnövekedést – írta meg a Cambridge Econometrics egy friss, hazai vonatkozású elemzésében.
Szerző(k): Szabó M. IstvánA globális pénzügyi piacnak azt az üzenetet küldik a jelentések, hogy van még idő, és majd elég gyorsan végbe lehet vinni a szükséges változásokat a világgazdaságban ahhoz, hogy a klímavédelmi határt jelentő 2 Celsius-fokon belül megállítható legyen a felmelegedés. Ez azonban nagy tévedés.
Szerző(k): EconomxHidi János vezető elemzőként csatlakozik a Cambridge Econometrics (CE) budapesti irodájához. Az energiaipari, telekommunikációs és pénzügyi tapasztalatokkal rendlekező közgazdász irányítja a kutató-tanácsadó cég fenntarthatósági beruházásokkal kapcsolatos kutatásait.
Szerző(k): Szabó M. IstvánA visegrádi országok koronavírus-válságot követő újraindulását és gazdasági felzárkózását is az segíthetné elő a leginkább, ha a V4 kormányok a helyreállítási intézkedések fókuszába a zöld gazdaságot állítanák – állítja makrogazdasági modellezésének eredményeire hivatkozva a Cambridge Econometrics (CE). A brit kutatócég Budapesten készült tanulmánya azt bizonyítja, hogy a környezettudatosságot, energiahatékonyságot és a megújuló energia felhasználását támogató lépésekkel a foglalkoztatás és a gazdasági növekedés is gyorsabban térhet vissza a pandémiát megelőző szintre, és a fellendülés is nagyobb mértékű lehet, mint ezek figyelmen kívül hagyásával. A tanulmány fogadtatásáról is kérdeztük az egyik szerzőt és a budapesti iroda vezetőjét, Fazekas Dórát.
Szerző(k): Szabó M. IstvánTöbb mint százezer magyar válhat munkanélkülivé a koronavírus okozta sokk nyomán a Cambridge Econometrics friss modellje szerint. A kutatóintézet 3,2 százalékos GDP-csökkenéssel Magyarországon - ez alacsonyabb a globális hatásnál, és kormányzati intézkedésekkel akár 2,9 százalékra is csökkenthető.
Szerző(k): Domokos László