BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 0,0 %
header

beruházások

10.
16.
23:59

Kissé gyengült a kínai GDP növekedése

Kínában a második negyedévi 7,8 után a harmadik negyedévben 7 százalékkal bővült éves összehasonlításban a bruttó hazai termék (GDP) - jelentette tegnap a pekingi statisztikai hivatal. A Dow Jones elemzői korábban ennél nagyobb, 7,5 százalékos ütemet prognosztizáltak. Az év első kilenc hónapjában 7,6 százalékkal nőtt a GDP. A lassulás ellenére Kína a leggyorsabban növekszik a világ nagyobb gazdaságai között. Ez egyrészt annak köszönhető, hogy a külföldi befektetők bizalmát növeli a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO) való csatlakozás, amelyre hamarosan sor kerül, másrészt annak, hogy a kormány idén 150 milliárd jüan (18,1 milliárd dollár) többletkiadást fordít az infrastruktúra fejlesztésére: utak, kikötők és gátak építésére, valamint egyéb projektekre. Az ilyen célokra fordított állami költekezés az év első kilenc hónapjában 18,2 százalékkal nőtt a tavalyi azonos időszakhoz képest. A közvetlen külföldi befektetések az első kilenc hónapban 21 százalékkal emelkedtek, ami jelentős részben ellensúlyozta, hogy a globális lassulás miatt csökkent az export növekedésének üteme - írja a Bloomberg. A gazdaságot a belső fogyasztás is élénkíti: szeptemberben a háztartások 9,9 százalékkal költöttek többet, mint egy évvel korábban. Tavaly éves összevetésben 8 százalékkal bővült a GDP, és a pekingi kormány szerint a globális lassulás ellenére elérhető az idei 7 százalékos növekedési előirányzat. A kormányhoz közel álló kutatóintézet szerint az USA elleni terrortámadás várhatóan nem több mint 0,2-0,3 százalékponttal apasztja a bővülés ütemét a folyó negyedévben, így a célkitűzés teljesülni fog. B. P. A.

Szerző(k):
Bana Péter
10.
15.
14:47

Csökkenőben Kína kereskedelmi többlete (Kimaradt!!)

A China People's kormányrádió szerint a globális - elsősorban a japán és az amerikai - kereslet gyengülése miatt Kínában a 9 havi összesített kivitel éves összevetésben 7,0 százalékkal, az import viszont 11,2 százalékkal bővült, ennek következtében a kereskedelmi többlet az egy évvel korábbi szinthez képest 5,6 milliárd dollárral, 13,59 milliárd dollárra csökkent. A közvetlen külföldi beruházások összértéke az idei év első 9 hónapjában 32,2 milliárd dollár volt, ami 20,66 százalékkal meghaladja az egy évvel korábban mért szintet - közölte a pekingi külkereskedelmi és gazdasági együttműködési minisztérium.

Szerző(k):
Sebő Gábor
07.
02.
23:59

Nagy részvénykibocsátásra készül az Infineon

Az Infineon Technologies AG, a második legnagyobb európai chipgyártó mintegy 1,7 milliárd euró bevételt remél a jövő hétre tervezett részvénykibocsátástól, amelyben - a túljegyzés esetére a jegyzési garanciavállalóknak elkülönített 7,8 millió darabos greenshoe-opcióval együtt - összesen 60 millió új papírt kínálnak fel, azaz a cég a múlt pénteki frankfurti 27,70 eurós záróárnál részvényenként valamivel nagyobb összeget szeretne kapni. Ez a jelekből ítélve nem lesz könnyű: a bejelentés nyomán a tegnapi tőzsdenyitáskor rögtön 3 százalékkal, 26,5 euróra, a történelmi mélypont közelébe zuhant a részvény árfolyama. A Reuters magyarázata szerint az emisszióra keresve sem lehetett volna rosszabb időpontot találni, hiszen a félvezetőipar talán fennállásának eddigi legnehezebb időszakát éli. A vezető chipgyártók sorra csökkentik a beruházásokra szánt összegeket, mert legkorábban az év végére várják a kereslet stabilizálódását (NAPI Gazdaság, 2001. július 2., 6. oldal). Így erősen kérdéses a sikeres kibocsátás, amelytől az Infineon azt várja, hogy enyhül a főként a számítógépes memóriaelemek árának összeomlása miatti finanszírozási terhe. A befolyó összeget a cég rövid lejáratú adósságainak visszafizetésére, valamint új beruházásokra - esetleg felvásárlásokra - kívánja fordítani. A kibocsátás során a részvényeket amerikai és németországi kisbefektetőknek, valamint nemzetközi intézményi befektetőknek kínálják fel. Ha a teljes mennyiség gazdára talál, a Siemens AG részesedése az Infineonban a jelenlegi 56-ról 51 százalékra csökken. A chipgyártó, amely a tavalyi első nyilvános kibocsátáskor még részvényenként 35 eurót kapott, tegnap egyébként azt is bejelentette, hogy a most végződött negyedévben rekordnagyságú, 600 millió euró EBITDA-veszteséget vár, és a következő két-három hónapban nem számít az iparág teljesítményének felfutására. B. P. A.

Szerző(k):
Bana Péter