A Fed 2022 márciusában vetett véget a gazdaságösztönző célú zéró-közeli kamatpolitikájának, amikor a 2020 márciusa óta érvényes 0,25 százalékról 25 bázisponttal 0,50 százalékra emelte az irányadó dollárkamatot. A jelenlegi monetáris szigorító fázist az infláció visszaszorítása érdekében indította el a Fed.
Szerző(k): Horváth TiborA vártnál ugyan lassabban, de egyértelműen csökkenő pályára került Magyarországon is az infláció. A világpiaci árak mérséklődése mellett a boltok forgalmának jelentős visszaesése is a mérsékeltebb árszínvonal felé mutat. Júliustól ugyanakkor nem csak az árstop kivezetése hozhat újabb drágulást: ismét egy komolyabb globális inflációs hullám fenyeget, amelyet a cukor világpiaci árának több mint tíz éve nem tapasztalt drágulása okozhat.
Szerző(k): Nagy KristófA fizetést is meghaladó mértékben nőtt tavaly a nyugdíjak vásárlóereje Magyarországon. A többszöri emeléssel és a 13. havi nyugdíjjal összesen 18,2 százalékkal nőtt az ellátás összege, míg az idősek fogyasztói kosarának drágulása 15,2 százalék volt 2022-ben. Idén 222 ezer forintra nőhet az átlagos öregségi nyugdíj összege.
Szerző(k): Nagy KristófA hivatalos inflációs adat szerint a fogyasztói árak áprilisban 9,5 százalékkal emelkedtek az előző év azonos időszakához képest. Ehhez képest a GKI Zrt.-nek ezer háztartás körében végzett, reprezentatív felmérése szerint a lakosság 22 százalékos áremelkedést érzékelt. Igaz, ez utóbbi adat nem tényeken (árfelírás, kérdőív), hanem érzékelésen alapszik (melyeket erősen torzíthatnak a közelmúlt eseményei).
Szerző(k): Szepesi AnitaTavaly az első három negyedévben a lakáspiaci forgalom elérte a járvány előtti szintet. Használt lakásból 17, új építésűből 26 százalékkal többet adtak el, mint 2020 azonos időszakában. Egy átlagos magyar új lakás ára 4 millióval drágulva 40,6 millió forintot tett ki, Budapesten 6,3 millió forinttal emelkedve közel 50 millióra nőtt az átlagár. A fővárosi agglomerációban egyharmadával nőttek az árak a KSH legfrissebb Lakáspiaci árak, lakásárindex, 2021. III. negyedév című kiadványa szerint.
Szerző(k): Szepesi AnitaTovább tart az évek óta tartó drágulási trend a földpiacon, a tavalyi áremelkedés a szőlők kivételével az előző évit is meghaladta. Volt olyan régió, ahol több mint háromszorosára nőttek az árak az elmúlt tíz évben. Hatalmas a területi különbség, míg a legdrágább, Hajdúszoboszlói járásban több mint 3 millió forint egy hektár szántó ára, a Pétervásárai és az Aszódi járásban nem éri el a 700 ezer forintot a Takarékban Termőföldindexe szerint.
Szerző(k): Szepesi AnitaVilágszerte felgyorsult az inflációt, Németországban például közet 30 éves csúcsra emelkedett az árindex.
Szerző(k): Csernátony CsabaAz elmúlt hónapok építőanyag hiánya a növekvő inflációval párhuzamosan sokkolja az egész világ építőiparát, ráadásul úgy tűnik, hogy 2022-ig meg is marad ez az állapot. Az ellátási lánc megszakadását számos tényező, többek között volt a fűrész- és acélgyárak korlátozott kapacitása okozza - áll az Eurconstruct friss összefoglalójában.
Szerző(k): Szepesi AnitaÉlénkülő forgalom mellett 5,8 százalékkal nőttek átlagosan mind a használt, mind az új lakások árai idén az első negyedévben az előző negyedévhez képest. Budapesten egy átlagos új lakás átlagosan 46 millió forintba került, ez 3 millió forinttal több, mint 2020-ban. Az átlagos használt lakásét 500 ezerrel többet, 34,4 millió forintot kellett fizetni 2021 első negyedévében - áll a KSH első negyedévi összefoglalójában.
Szerző(k): Szepesi Anita