Várhatóan az EP szerdai plenáris ülésének elején utolsó módosításként adnak hozzá a napirendhez egy Magyarországról szóló vitát. A Népszava értesülése szerint a napirendre tűzött vita pontos címéről csak szerda reggel döntenének a magyar jogállamiság ügyével foglalkozó képviselők, azaz az úgynevezett árnyék-jelentéstevők, akiknek küldöttsége néhány hete Magyarországon járt.
Tineke Strik, az EP magyarországi jelentéstevője az Euronews-nak azt mondta:
szerdán sürgős vitát rendelhet el az EP a magyar kormány által beterjesztett átláthatósági törvényről.
Közölte, a napirend megnyitásakor plenáris vitát kér, ha a döntéshez sikerül megszerezni a többséget, késő délután tarthatják meg a vitát. Hozzátette: nagyon bízik abban, hogy meglesz a többség, mert a kezdeményezést az összes olyan frakció támogatja, amely egy hónappal ezelőtt Budapesten járt az úgynevezett LIBE-bizottság – az EP Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottsága – tényfeltáró útján.
A holland zöldeket képviselő Tineke Strik úgy fogalmazott:
mindannyian nagyon-nagyon aggódunk a jelenlegi, a jogállamiság folyamatos visszalépése miatt, és ez az új törvényjavaslat nagyban hozzájárul ehhez.
Az Országgyűlés kedd délután már meg is kezdte a közélet átláthatóságáról szóló törvényjavaslat általános vitáját. Az előterjesztőként felszólaló Halász János (Fidesz) azt mondta, hogy a javaslat a nemzeti szuverenitás megerősítésének érdekében teremti meg a közéleti tevékenység átláthatóságának jogi, intézményi garanciáit.
Szerinte az elmúlt években Magyarország szuverenitást súlyosan sértő visszaélések kerültek nyilvánosságra.
- A 2022-es országgyűlési választás során az ellenzéki párszövetség kampányát dollármilliókból, a törvényeket kijátszva, külföldről finanszírozták, azóta is többször bebizonyosodott, hogy egyes, hazai, civil gazdálkodó szervezetek a közélet külföldi érdekek szerinti befolyásolásának eszközeivé váltak.
- Az USAID-botrány pedig teljes egészében leleplezte, hogyan működnek ezek a külföldi finanszírozásból fenntartott, aktivistahálózatok.
- Egy friss elemzés igazolhatóan külföldi forrásból is működő magyar nyelvű sajtótermék 2025-ben megjelent cikkeit vizsgálta meg és a tartalomelemzés alapján összesen 240 olyan cikket talált, ami ukrán propagandát terjeszt.
Egész egyszerűen nem engedhetjük meg, hogy ez folytatódjon, nem nézhetjük tovább tétlenül, ahogy külföldről irányított álcivil szervezetek a szemünk láttára próbálják tönkretenni Magyarországot
– jelentette ki Halász János az MTI tudósítása szerint.
Az indítvány szabályozza
- a külföldi támogatásból közéleti tevékenységet kifejtő és olyan tevékenységet végző szervezetek azonosításának eljárásrendjét, amelyek a közélet befolyásolásával Magyarország szuverenitását veszélyeztetik;
- ezen szervezetek jegyzékre vételét, valamint a jegyzékre vételből fakadó kötelezettségeket is;
- a jogszabály kialakítja a nemzeti szuverenitás védelméhez szükséges együttműködés intézményes kereteit az állami és a nem állami szervezetek között; a javaslat alapján a nemzeti szuverenitást veszélyeztető szervezetek kijelölésére vonatkozóan a Szuverenitásvédelmi Hivatal tesz javaslatot.
A jegyzékre kizárólag olyan szervezet kerülhet, amelyre egyszerre igaz az a három feltétel, hogy külföldi támogatásból finanszírozott tevékenységet folytat, tevékenysége a magyar közélet befolyásolására irányul és azzal veszélyezteti Magyarország szuverenitását.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Azoknak lett igaza, akik szerint furcsa a Mohu 33 milliárdos extraprofitja
Dán miniszter szólt be az Orbán-kormánynak az ukrán EU-csatlakozás gáncsolása miatt

Minden ügyfelet érint az OTP döntése: erről tudnia kell

A száj- és körömfájás után itt az újabb pusztító kór, sorra ölik le az állatokat

Súlyos fertőzést jelentettek, egy óvoda érintett

Csökkent a hazai Suzukik teljesítménye: ez az ok áll a háttérben

Második világháborús aknára bukkantak egy gödi templom előtt

A Temu robbanása boldogságot jelent a magyaroknak, de a bűnözők sem alszanak

Jön a katonaállam? Tízezer tartalékos mozgósításáról tárgyal a parlament
