A brit különleges erők korábbi tagjai megtörték évekig tartó hallgatásukat, és a BBC Panorama című adásában szemtanúk meséltek társaik által Irakban és Afganisztánban elkövetett állítólagos háborús bűncselekményekről.

Mint a veteránok elmondták, hogy 

látták az SAS (Special Air Service, Különleges Légi Szolgálat) tagjait, ahogy fegyvertelen embereket álmukban meggyilkolnak, és megbilincselt fogvatartottakat, köztük gyerekeket is kivégeznek.

A több mint 30 közvetlen tapasztalattal bíró személy vallomása a törvénytelen gyilkosságokkal kapcsolatos állításokról szóló tudósításokra épül, és a Panama anyaga nyomán David Cameron akkori miniszterelnököt hivatali ideje alatt többször is figyelmeztették, a brit különleges erők civileket ölnek Afganisztánban. A volt kormányfő azonban szóvivőjén keresztül azt üzente, általánosságban a NATO-erőkre vonatkozó ügyekről volt tudomása.

Rutinszerű öldöklés

A hallgatási kódex miatt névtelenül nyilatkozó szemtanúk a BBC-nek elmondták, az ország legelitebb ezredei rendszeresen és szándékosan megszegték a háborús jogot az afgán mellett az iraki műveletek során is.

David Cameron brit katonákkal Dél-Afganisztánban 2013. december 16-án
David Cameron brit katonákkal Dél-Afganisztánban 2013. december 16-án
Kép: Getty Images / pool, Lefteris Pitarakis

Az egyik veterán beszámolója szerint a fogvatartottak megölése „rutinná vált”.

Megbilincseltek egy fiatal fiút és lelőtték 

– emlékezett vissza a veterán, aki az SAS-nál szolgált Afganisztánban.

Az új tanúvallomás több mint egy évtizedre kiterjedő háborús bűncselekményekre vonatkozó vádakat tartalmaz, ráadásul fegyvertelen és sebesült emberek kivégzéseivel összefüggésben.

Az SBS, a Királyi Haditengerészet elitalakulatának veteránja arról beszélt, egyes katonáknál „csőcselék-mentalitás” lett úrrá, és a műveletekbeli viselkedésüket „barbárnak” nevezte.

„Láttam, ahogy a legcsendesebb srácok megváltoztak, komoly pszichopatikus vonásokat mutattak” 

– elevenítette fel a leszerelt katona.

A különleges erőket azért vezényelték Afganisztánba, hogy megvédjék a brit csapatokat a tálib harcosoktól és bombagyártóktól. A konfliktus halálos áldozatokat követelt az Egyesült Királyság fegyveres erőitől, amikor is 457-en vesztették életüket, és további ezrek sebesültek meg.

Addiktív megrészegülés

A brit védelmi minisztérium azt nyilatkozta, „teljes mértékben elkötelezett” az állítólagos háborús bűncselekményekkel kapcsolatos nyilvános vizsgálat támogatása mellett, és arra kéri az összes releváns információval rendelkező veteránt, hogy jelentkezzen.

„Ha egy célpont korábban kétszer vagy háromszor is felbukkant a listán, akkor azzal a szándékkal mentünk be, hogy megöljük őket, nem volt kísérlet az elfogásukra” – mondta egy SAS-nél szolgáló veterán

Egybehangzó állításuk szerint sok esetben meg sem kísérelték a célszemélyek elfogását, nemes egyszerűséggel kivégezték őket.

Egyesek úgy vélik, ez „függőséget okozó dologgá” válhatott, és „megrészegítette ez az érzés” az elit ezred egyes tagjait. Volt olyanra is példa, hogy a csapatok behatoltak vendégházakhoz hasonló épületekbe, és lelőttek mindenkit, aki ott aludt.

Az elkövetett gyilkosságok „teljesen szükségtelenek” voltak 

– értékelt az egyik anonim megszólaló a kegyetlenséget látván, holott a brit és a nemzetközi jog tiltja a csapatoknak, hogy szándékosan megöljenek fegyvertelen civileket vagy hadifoglyokat.

A források nyomán az SAS egyes tagjai saját maguk vezették a számlálást, és az egyik zsoldos személyesen több tucat embert ölt meg egyetlen hat hónapos afganisztáni körútja során.

Ki a felelős?

Ami azonban a legrémisztőbb fejleményként hat, hogy az egyik veterán szerint az Egyesült Királyság különleges erőinek parancsnoki struktúráján belül

„mindenki tudta”, mi történik.

A tanúvallomás alapján a tisztek pedig segítettek meghamisítani a művelet utáni jelentéseket a helyszíni vizsgálatok elkerülése érdekében, így a jelentések gyakran „kitalációk” voltak.

Más országokkal ellentétben a briteknél nincs parlamenti felügyelet az elit különleges erők ezredei felett: ennélfogva a stratégiai felelősség végső soron a miniszterelnököt, a védelmi minisztert és a különleges erők vezetőjét terheli.

Rádióhullámos csodafegyvert vetettek be a britek, fillérekből működik

Gőzerővel fejleszti támadó és védelmi erejét a brit hadsereg. Most új energiafegyvert teszteltek, amely képes egyidőben több célt szinte azonnal megsemmisíteni. Bővebben.